google-site-verification: googledefc8dffffb14155.html
nowoczesna kuchnia

Kuchnie w stylu nowoczesnym. Charakterystyka

Wygląd i sposób wykończenia kuchni zmieniał się przez wiele lat, aż w końcu w XXI wieku wykreowała się wizja kuchni zaprojektowanej i wykończonej w nowoczesnym stylu. Żeby taką stworzyć, konieczne było zadbanie o właściwy wygląd i funkcjonalność umieszczonych w nich mebli oraz kuchennego AGD, a także zadbanie o właściwe rozmieszczenie względem siebie wszystkich innych elementów wystroju. W naszym artykule dokładnie przyglądamy się temu, co obecnie nazywa się kuchnią w nowoczesnym stylu i pomożemy Wam w wyodrębnieniu takich jej elementów, które z pewnością warto jest zastosować także u siebie.

Co to znaczy kuchnia w nowoczesnym stylu?

Ranga i kształt nowoczesnej kuchni ewoluował już od kilkudziesięciu lat, czyli mniej więcej od momentu, w którym ludzie zaczęli masowo zamieszkiwać nie tylko w wybudowanych przez siebie domach, ale również w stworzonych w miastach blokach mieszkalnych. W mieszkaniach miejsce na kuchnie zazwyczaj jest jasno określone i zajmując się wykańczaniem całego mieszkania często nie mamy możliwości zbytnio w tym zakresie eksperymentować. Na początku powstało więc zadanie, żeby, jeszcze oddzielna kuchnia, gwarantowała nam możliwość wygodnego przygotowywania posiłków.  W tym celu stworzono grupę podstawowych urządzeń i sprzętu AGD, które to zadanie ułatwiały. Później do oddzielnej kuchni zaczęto także dodawać część z jadalnią, czyli zrobiono z kuchni także miejsce rodzinnych spotkań, które często okazywało się centralnym punktem całego domu. Zaczęto też przykładać coraz więcej uwagi do zachowania w tej przestrzeni zasad ergonomii, tzn. do zagwarantowania jak największej wygody poprzez np. stosowanie się do zasad tzw. trójkąta roboczego, czyli zachowania w projektowanych kuchniach właściwych odległości pomiędzy najważniejszymi punktami, czyli lodówką, zlewozmywakiem i kuchenką.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, projektant mebli z salonu meblowego ZOV w Poznaniu: W ostatnich latach nowoczesność w kuchni to również zastosowanie w jej wykończeniu ciekawych, niestandardowych materiałów. Np. w będących bardzo dobrym przykładem kuchni nowoczesnej, kuchniach loftowych czy industrialnych, obok tradycyjnie stosowanego drewna czy drewnopochodnych płyt meblowych, chętnie wykorzystuje się cegłę, beton, stal czy szkło. Wszystko po to, aby nadać kuchni jeszcze ciekawszego wyglądu.

Na jakie elementy zwraca się najwięcej uwagi przy projektowaniu nowoczesnych kuchni?

Meble kuchenne, najlepiej wykonane na wymiar

Najważniejszym elementem w każdej kuchni są meble, czyli szafki, półki, szuflady i blat roboczy. Służą one zarówno do przygotowywania na co dzień posiłków dla siebie i dla swojej rodziny, jak i do przechowywania wykorzystywanych do tego celu produktów spożywczych, naczyń, sztućców czy małego AGD. W XXI wieku większość osób stojąc przed wyzwaniem wykończenia kuchni w świeżo kupionym domu lub mieszkaniu czy remontu starej już kuchni, decyduje się nie na zakup mebli kuchennych w sklepie meblowym, ale na wykonaniu mebli kuchennych na zamówienie u stolarza. Dzięki temu udaje się maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń w kuchni i uzyskuje się dużo więcej miejsca do przechowywania rzeczy. Najczęściej wykonywane są na wymiar nie oddzielne szafki czy komody, tylko całe zabudowy kuchenne, w których można umieścić wszystkie oczekiwane przez późniejszego użytkownika tworzonej kuchni elementy. Dużą zalecą takiego rozwiązania jest również możliwość idealnego dostosowania wyglądu szafek kuchennych do własnego gustu oraz do innych elementów aranżacji domu. Przy tworzeniu takich mebli nie będziemy mieli również problemu z zastosowaniem zasady trójkąta roboczego oraz uda nam się znaleźć miejsce na wszystkie niezbędne dla nas w kuchni urządzenia i akcesoria.

Kolorystyka kuchni nowoczesnych

We współczesnych, nowoczesnych kuchniach istotna jest bardzo zastosowana kolorystyka frontów kuchennych oraz innych elementów aranżacji wnętrz. Bardzo dobrze w nowoczesnych kuchniach sprawdzają się meble w różnych odcieniach bieli, brązu lub w szarościach w połączeniu z bardziej odważnymi elementami, takimi jak wykonane z miedzi baterie kuchenne, metalowe półki czy szklane fronty szafek. W kuchniach wykończonych w nowoczesnym stylu dobrze się prezentują także imitujące cegłę kafle na ścianę. Jeżeli pozwala na to powierzchnia kuchni lub aneksu, dobrym wyborem jest również zbudowanie wyspy lub półwyspu kuchennego, na którym będzie umieszczona płyta grzewcza a nad nią dekoracyjny, stalowy okap.

Wykończenie kuchni w stylu nowoczesnym daje tak naprawdę dużo pola do eksperymentów.

Regulamin korzystania z serwisu