Kryteria wyboru schodów strychowych

Strych w domu to przestrzeń, z której na ogół korzystamy rzadko, dlatego nie ma potrzeby doprowadzać do niego schodów zamontowanych na stałe. Z drugiej strony warto zapewnić sobie możliwość wejścia na poddasze. W tym celu idealnie spiszą się składane schody strychowe, które są wygodne w obsłudze i po złożeniu nie zajmują przestrzeni w korytarzu czy pokoju. Co należy brać pod uwagę przy ich wyborze?

Przede wszystkim wymiary

Kluczową kwestią przy wyborze schodów składanych są ich parametry. Schody montowane są w specjalnym otworze w stropie, dlatego powinny pasować do jego wymiaru. Drugim istotnym parametrem jest wysokość pomieszczenia

Szczególnie dotyczy to schodów segmentowych, składających się z modułów połączonych zawiasami – mówi przedstawiciel firmy Ambit GDA – Wysokość ciągu schodów powinna odpowiadać wysokości pomieszczenia, w którym je montuje, bowiem tylko w takiej sytuacji znajdą one należyte oparcie na podłodze. Inaczej jest w przypadku schodów nożycowych i harmonijkowych, których długość i kąt nachylenia po rozłożeniu możemy dobierać w ramach pewnego limitu.

Ponadto sprawdzamy parametry schodów takie jak szerokości stopni, wysokość między nimi, a także wymiary klapy zamykającej otwór.

Rodzaj schodów

Skoro wiemy już, jakie wymiary powinny mieć schody do naszego strychu, możemy zacząć zastanawiać się nad ich rodzajem. Do wyboru mamy schody:

  • Segmentowe – to najpopularniejsze schody składane. Zwykle zbudowane są z trzech segmentów, składających się ku górze. Ich wadą jest fakt, że są dość ciężkie i złożenie ich po użytku wymaga sporo wysiłku. Ponadto jeśli kupimy schody o zbyt długim ciągu, dobrym rozwiązaniem będzie przycięcie dolnego segmentu.
  • Harmonijkowe i nożycowe – w obu przypadkach mamy do czynienia ze schodami składającymi się na kształt harmonijki. Lekka konstrukcja znacząco ułatwia rozkładanie i składanie. Schody tego typu możemy łatwo dopasować do wysokości pomieszczenia, nie ma potrzeby ich przycinania. Po złożeniu schody nie zajmują dużo miejsca, dlatego można je umieszczać w niewielkich otworach.
  • Schody młynarskie – to schody montowane na stałe, swoją konstrukcją przypominające drabinę. Stosowane są tam, gdzie istnieje konieczność regularnego wchodzenia na strych.

Materiał na schody

Na rynku znajdziemy schody strychowe wykonane z drewna różnych gatunków (zazwyczaj sosny) lub metalu (stal bądź aluminium). To, które z nich wybierzemy ma duże znaczenie przede wszystkim dla naszego komfortu. Oba rodzaje materiałów są wytrzymałe na obciążenia, jednak różnie radzą sobie z wilgocią i innymi czynnikami zewnętrznymi. Różnią się również pod względem masy i estetyki.

Regulamin korzystania z serwisu