plytki klinkierowe kuchnia lazienka

Klinkier elastyczny w kuchniach i łazienkach

Wiele materiałów budowlanych znajduje zastosowania nie zawsze zgodne ze swoim pierwotnym przeznaczeniem. Podobnie jest w przypadku elastycznych płytek klinkierowych, które – choć są przeznaczone przede wszystkim do użytku na elewacjach budynków mieszkalnych i użytkowych – są wykorzystywane również w inny sposób. Są one stosowane np. przy aranżowaniu wnętrz, a zwłaszcza dekorowaniu kuchni i łazienek.

 Klinkier elastyczny wewnątrz budynku

 Klinkier elastyczny to znakomity materiał elewacyjny, ponieważ ze względu na swoje właściwości gwarantuje wysoki stopień ochrony ścian przed czynnikami zewnętrznymi, zwłaszcza działaniem wody. Jest również odporny na uszkodzenia mechaniczne, jego powierzchnia nie ulega zbyt łatwo zarysowaniom, ukruszeniom czy pęknięciom, ani wskutek dużego nacisku, ani silnego uderzenia. Niska nasiąkliwość znacznie ogranicza podatność na wchłanianie zabrudzeń. Wodoodporność w połączeniu z wytrzymałością na obciążenia sprawiają, że łatwo utrzymać go w czystości stosując zwykłą myjkę ciśnieniową. Jednak płytki z klinkieru elastycznego oferują nie tylko dobre parametry techniczne, ale też atrakcyjny wygląd. Jest on związany z metodą produkcji, szeroką paletą kolorystyczną oraz różnymi wariantami, jeśli chodzi o rozmiary płytek. Walory estetyczne płytek oraz ich wysoka jakość sprawiają, że nadają się świetnie do użytku na zewnątrz, ale również do wykańczania i dekorowania wnętrz. Ciekawym rozwiązaniem może być np. zastosowanie płytek elastycznych w kuchni lub w łazience 

– zauważa przedstawiciel producenta elastycznych płytek z klinkieru Elastolith.

Płytki z klinkieru elastycznego można łatwo dopasować do oczekiwań i gustów każdego użytkownika ze względu na niezwykle szeroką paletę dostępnych barwWzornik producenta obejmuje przeszło 9000 różnych kolorów, a ilość możliwych kombinacji jest znacznie większa za sprawą 8 wariantów kolorystycznych, w jakich jest dostępna zaprawa klejowa, która podczas układania jest wykorzystywana również do fugowania. Bogactwo kolorów to tylki jedna z wielu cech, składających się na wyjątkowość płytek Elastolith. Choć są one wytwarzane w nowoczesnym procesie technologicznym wykorzystującym materiały najwyższej jakości – wyselekcjonowany piasek krzemowy o zróżnicowanym uziarnieniu, żywice polimerowe oraz barwniki na bazie tlenków żelaza – to formowanie poszczególnych elementów odbywa się ręcznie. Gwarantuje to niepowtarzalność wyglądu każdej płytki i zapewnia jej wyjątkowość. Dzięki temu uzyskane efekty są bardzo różnorodne.

Do używania płytek Elastolith we wnętrzach zachęca prosty system ich układania. Płytki są klejone do nośnego i oczyszczonego podłoża niemal dowolnego rodzaju – od ścianek i elementów z płyt gipsowo-kartonowych czy gipsowo-włóknowych aż po wykonane z betonu komórkowego lub bloczków silikatowych. Mocuje się je dostarczaną przez producenta zaprawą, nakładaną metalową pacą, podobnie jak przy instalowaniu okładzin ceramicznych – kafelków, gresu czy terakoty. Płytki mogą być bez problemu zaginane na narożach i dopasowywane do kształtu powierzchni, dając możliwość uzyskania podobnego efektu wizualnego, jak przy ścianie z cegieł. Co ważne, poszczególne płytki można łatwo docinać do potrzebnego wymiaru za pomocą zwykłych nożyc. Fugowanie wykonuje się podczas przyklejania płytek, wypełniając szczeliny między elementami zaprawą.

 Przy stosowaniu płytek z klinkieru elastycznego ważna jest ich niewielka grubość. Ponieważ płytki mają od 3 do 6 mm grubości, to wraz z niezbędnym klejem ich warstwa pozostaje dość cienka i jest porównywalna z typowymi kafelkami. Istotna jest także niska masa systemu. Całość obejmująca płytki wraz z warstwą kleju waży jedynie 7 kg na m2 powierzchni. Dzięki temu nie ma problemów z mocowaniem płytek na elementach suchej zabudowy niezależnie od ich kształtu i wielkości.

Klinkier elastyczny jako element dekoracji wnętrz

 Mocną stroną płytek z klinkieru jest ich atrakcyjny wygląd identyczny z tradycyjną cegłą klinkierową. Dzięki temu można je wykorzystać we wszystkich aranżacjach, w których sprawdziłaby się wyeksponowana cegła. Tego rodzaju elementy świetnie wpisują się zarówno w stylistykę klasyczną, jak i nowoczesną. Elastyczne płytki klinkierowe mogą być użyte we wnętrzach odwołujących się do stylu rustykalnego. Będą się znakomicie prezentowały w każdym projekcie mającym przypominać naturalne i „wiejskie” klimaty – czyli wszelkiego typu stylizacjach inspirowanych regionalizmami czy modnymi stylami prowansalskim, hiszpańskim lub andaluzyjskim. Elastyczny klinkier przypominający odkrytą cegłę sprawdzi się również jako nieoceniony element wnętrz urządzonych w stylach nowoczesnych, choćby niezwykle modnym loftowym czy wciąż utrzymującym się na topie industrialnym.

Klinkier elastyczny może być użyty w aranżacji wnętrza w różny sposób. Można wykorzystać go jako element dominujący, wykonując z niego okładzinę wybranej ściany, a niekiedy nawet całego pomieszczenia, ale także użyć go jako uzupełnienia lub nawet jedynie detalu. Pierwsze rozwiązanie sprawdzi się zarówno w kuchni, jak i w łazience, trzeba jednak pamiętać, że choć klinkier elastyczny charakteryzuje się niewielką nasiąkliwością, nie nadaje  się tam, gdzie będzie miał stały kontakt z wodą, np. przy kabinie prysznicowej. Pewne ograniczenia obowiązują również w kuchni. Elementy z klinkieru tuż nad płytą kuchenną mogą być narażone na ciągłą styczność z parą wodną i pryskającym tłuszczem, co pozostawi trudne do usunięcia ślady. Jeśli przy projektowaniu przestrzeni dla osiągnięcia odpowiedniego efektu konieczne będzie np. ułożenie klinkieru w całym pasie nad blatem kuchennym, obszar tuż przy płycie kuchennej warto zabezpieczyć np. szklaną pokrywą otwieraną na czas gotowania.

Dla wielu osób całe wnętrze wykończone płytkami z klinkieru elastycznego może okazać się zbyt monotonne. W takiej sytuacji wyjściem może być zastosowanie płytek jedynie w wybranych miejscach. Może to być np. jedna ściana, wykończenie w ten sposób elementów zabudowy czy podświetlonej wnęki. Warto pamiętać o tym, że płytki klinkierowe we wnętrzu urządzonym w stylu rustykalnym dobrze będą się łączyć z elementami z naturalnego drewna, tynkiem o zdecydowanej fakturze czy przedmiotami wykonanymi z miedzi lub mosiądzu. W stylizacjach nowoczesnych znakomicie sprawdzą się tafle szkła, zarówno przezroczystego, jak i lakierowanego – typu lacobel. Bardzo dobre efekty dadzą też wstawki ze stali nierdzewnej.

Niezależnie od wybranego stylu dobrze będzie zwrócić uwagę na bogatą fakturę płytek z elastycznego klinkieru oraz strukturę ich powierzchni. Warto dodatkowo ją wyeksponować, stosując odpowiednio dobrane punktowe podświetlenie – czy to w postaci wkomponowanych w różne elementy zabudowy taśm LED, czy montowanych na ścianach kinkietów. Wydobycie bogactwa niuansów towarzyszących każdej niepowtarzalnej płytce to sposób na urozmaicenie aranżacji i uzyskanie znakomitych efektów dekoracyjnych.

Regulamin korzystania z serwisu