granit w kuchni

Kamień jako element wykończeniowy

Marmur, granit, kwarcyt, trawertyn… odmian kamienia jest ogrom. Ten ceniony materiał odnajduje zastosowanie również we wnętrzach. Potrafi być niezwykle dekoracyjny, poza tym prezentuje się bardzo gustownie i elegancko. Jest szlachetny i – co istotne – funkcjonalny. Oprócz reprezentatywnych właściwości cechuje go trwałość, solidność, odporność na uszkodzenia i niewrażliwość na wilgoć. Jak więc możesz wykorzystać kamień w swym domu?

Kamień – idealny element wykończeniowy

Drewno i kamień mają to do siebie, że są ponadczasowe i niezwykle stylowe. Dlatego coraz chętniej są wykorzystywane we wnętrzach każdego rodzaju – w tym minimalistycznych, nowoczesnych, a szczególnie industrialnych.

Kamień jednak bywa jeszcze bardziej funkcjonalny od drewna. Przede wszystkim nie wymaga tyle uwagi i pielęgnacji. Nie da się go tak łatwo zabrudzić. Jest także niezwykle trwały i odporny na uszkodzenia każdego rodzaju. Można obrabiać go w dowolny sposób, chociaż najpopularniejszy bywa w formie prostokątnych płytek. Możliwość jego szlifowania, docinania, cięcia czy łamania daje jednak niemałe pole do popisu każdemu właścicielowi mieszkania.

Kamień jako element wykończeniowy sprawdza się w każdym pomieszczeniu – w tym w kuchni, salonie czy w łazience. Szczególnie ta ostatnia zyskuje dzięki niemu wiele. Kamień jest odporny na ścieranie, wilgoć i zalanie, nie lubią go także pasożyty i szkodniki. Ponadto nie są mu straszne wysokie temperatury.

Jak wykorzystać kamień w poszczególnych wnętrzach?

Kamień jest praktycznie niezniszczalny. Jego odmian jest tak wiele, że każdy może dopasować konkretny rodzaj do swojego wnętrza.

Bardzo popularny jest granit, uznawany za jedną z najtwardszych skał. Składa się z niezliczonych ziaren, które potrafią pięknie się mienić w świetle. Jego różne barwy, zaczynając od szarości, kończąc na złotych odcieniach, pasują nie tylko do sypialni, ale także kuchni. W przypadku łazienek zaś idealnie się sprawdzi trawertyn, który jest bardzo odporny na wilgoć. Wiele osób wykorzystuje go także jako obudowę do kominka.

Majestatyczny marmur jest dostępny nie tylko w eleganckich bielach, ale nawet w głębokich czerniach. Tuż obok niego plasuje się kwarcyt, odporny na wysokie temperatury, bardzo często wykorzystywany w kuchni.

Jak mówi specjalista z KRAK-STONE, wiele osób uwielbia wykańczanie wnętrz z użyciem onyksu. Komponuje się z niego eleganckie płyty dekoracyjne w stylu glamour. Jego struktura jest tak nietuzinkowa, że przepuszcza promienie światła. Daje to efekt niesamowitej mozaiki. Niezwykle dekoracyjny jest także trawertyn o porowatej strukturze.

Jeśli więc planujesz postawić na kamień jako wykończenie wnętrza, na pewno się nie zawiedziesz!

Regulamin korzystania z serwisu