Jakie firany i zasłony są dziś w modzie?

Zasłony i firany pełnią ważną rolę w każdym pomieszczeniu. Odgradzają nas od wzroku przechodniów lub sąsiadów, a także blokują rażące promienie słoneczne. Oprócz tych funkcji służą jeszcze w inny sposób – jako element dekoracyjny. Dzięki zasłonom i firanom można w oryginalny sposób udekorować okno i wykończyć pomieszczenie. Wybór rodzajów tkanin i kolorystyki jest ogromny. Jakie są aktualnie najmodniejsze firany i zasłony?

Najmodniejsze firany

Obecnie w architekturze wnętrz stawia się na przestronne i jasne pomieszczenia. W takich miejscach najlepiej sprawdzą się cienkie i zwiewne firany. Dzięki temu do pokoju dociera możliwie jak najwięcej światła. Firany wykonane są najczęściej z gładkich, półprzezroczystych materiałów, które łatwo się układają i nie wymagają prasowania. Jeśli chodzi o ich długość, aktualnie stawia się na firany do ziemi. Ekspert z firmy Dom Firan dodaje:

„Niezmiennie od kilku lat największym zainteresowaniem cieszą się gładkie, minimalistyczne firany o naturalnym, mało wyeksponowanym splocie. Klienci wybierają takie tkaniny jak batyst, etaminy czy żorżeta. Są to materiały neutralne, które świetnie sprawdzają się zarówno w klasycznych, jak i nowoczesnych pomieszczeniach. Oczywiście najczęściej wybieranym kolorem jest biel”.

Z jakich materiałów wykonuje się nowoczesne zasłony?

Dawniej w wielu domach do zaciemnienia pomieszczenia lub aby zyskać więcej prywatności, montowało się żaluzje, przez co często rezygnowano z zasłon. Teraz zasłony pełnią podwójną funkcję: dekorują wnętrze, a kiedy trzeba, zasłaniają je przed promieniami słonecznymi. Nowoczesne zasłony znacznie różnią się od tych wykorzystywanych w ubiegłych dekadach.  Najnowszym trendem wśród dekoracji okiennych są zasłony z ciężkich materiałów, często z lekkim połyskiem np. welwety lub aksamity. Aby nadać im elegancji, powinny sięgać do podłogi, a nawet się o nią opierać. Równie często wybierane są tkaniny typu blackout, które są dostępne w bogatej kolorystyce. Idealnie zaciemniają pomieszczenie i dodają mu charakteru. Ponadczasowymi materiałami równie często wykorzystywanymi na zasłony są bawełna oraz len.

Jakie wzory królują wśród zasłon i firan?

Oprócz gładkich firan popularne są także te z delikatnymi, geometrycznymi  motywami. Wzorzyste firany i zasłony to trend, który utrzymuje się od kilku sezonów. Do najmodniejszych nadruków zdecydowanie należą motywy roślinne, a w tym monstery oraz kwiaty. Takie dekoracje okienne ożywiają pomieszczenie i sprawiają, że jest jedyne w swoim rodzaju. Dla osób, które nie przepadają za bardzo wzorzystymi tkaninami, wśród ofert znajdują się jednolite zasłony w najmodniejszych kolorach.  W tym roku niezmiennie modne są szarości, ale także głębokie odcienie granatu, butelkowa zieleń oraz wysycony żółty. Najlepiej prezentują się w stonowanych kolorystycznie wnętrzach, ponieważ wtedy najbardziej przyciągają wzrok i mogą być naprawdę oryginalnym elementem wystroju.

Regulamin korzystania z serwisu