Z jakich materiałów można wykonać schody wewnętrzne

Praktyczna funkcja schodów to oczywiście łączenie ze sobą kondygnacji. W nowoczesnej architekturze wnętrz schody mają jeszcze jedno zadanie – pełnią funkcję dekoracyjną. Dawniej w większości projektów schody lokowane były w przedpokojach, dziś coraz chętniej decydujemy się na schody w salonie. Projekt i rodzaj schodów zależy przede wszystkim od miejsca. Powinny być funkcjonalne, bezpieczne i estetyczne jednocześnie. A z jakich materiałów wykonane?

Rodzaj projektu

Od miejsca, w którym w przyszłości znajdą się schody, zależy ich projekt. Jeżeli przestrzeni jest niewiele, projektant zmuszony jest zaproponować nam schody kręcone, inaczej nazywane schodami zabiegowymi, które nie każdemu przypadają do gustu. Zwykle wybieramy schody dwubiegowe i jednobiegowe. Jak wskazuje nazwa, schody dwubiegowe łączą ze sobą dwa miejsca, które znajdują się dokładnie w tej samej osi pionowej. W schodach jednobiegowych stopnie krańcowe mieszczą się daleko od siebie. Projektant powinien mieć na uwadze przestrzeń oraz sposób budowy schodów. Jeżeli mają to być monolityczne schody wylewane z betonu, będą budowane w trakcie powstawania całego obiektu. Jeżeli będą to lekkie schody drewniane, które nie będą potrzebowały dodatkowego wykończenia, a jedynie przygotowania i montażu przez doświadczoną firmę, staną na miejscu dopiero po wykonaniu tzw. brudnych prac przez ekipę.

Materiały na eleganckie schody

Schody żelbetowe wymagają odpowiedniego wykończenia. Może być to ceramika, kamień lub drewno. My jednak skoncentrujemy się na lekkich schodach drewnianych, które są obecnie na czasie wnętrzarskich trendów. Mówimy o schodach lekkich optycznie, które będą wyglądały elegancko i subtelnie, które idealnie wkomponują się w wystrój wnętrza. Obecnie najczęściej i najchętniej wybieramy schody wykonane z drewna, stali i szkła. Ważna jest nie tylko forma schodów, ale także drewno użyte do ich wykonania. Interesuje nas nie tylko kolorystyka, ale i struktura oraz usłojenie drewna – mówi nam przedstawiciel producenta schodów Zakki z Pelplina. Wybór jest na tyle szeroki, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Innym rozwiązaniem są stopnie wykonane z hartowanego szkła bezpiecznego, jednak jest to rozwiązanie bardzo drogie.

Regulamin korzystania z serwisu