Jaki kamień naturalny jest najlepszy na posadzkę?

Kamień naturalny na posadzkę to doskonały wybór. Jest trwały, solidny, odporny na uszkodzenia i wygląda wręcz obłędnie. Wytrzymały granit, ozdobny onyks czy ponadczasowy marmur, kojarzony z monumentalnymi budowlami i willami arystokratów? Kamień naturalny możesz poznać w niejednej odsłonie. Dowiedz się więc, który będzie się najlepiej sprawował w Twoim mieszkaniu.

Jakie kamienie naturalne będą najlepsze na posadzkę?

Kamienie naturalne są bardzo trwałe i wytrzymałe. Dzięki nim możesz się cieszyć najlepszej jakości posadzką, odporną na wszelkie uszkodzenia – w tym chemiczne. Poza tym prezentują się niezwykle atrakcyjnie, nowocześnie, wręcz ekskluzywnie. Możesz postawić na gustowny kamień w salonie lub łazience, bardzo korzystnie wygląda także w kuchni i jadalni. Podstawowe pytanie brzmi jednak, jaki kamień naturalny będzie najlepszy na posadzkę?

  • Granit – dostępny w przeróżnych kolorystycznych wersjach – w tym czerniach, czerwieniach i złotach – jest niewątpliwie jedną z najtrwalszych propozycji. Ten kamień wytrzymuje wysokie temperatury i mocne uderzenia, w dodatku nie zmienia z czasem koloru. Niestraszne mu nawet zarysowania, w dodatku jest jednym z materiałów, które najłatwiej utrzymać w czystości.
  • Marmur – ten kamień naturalny na posadzkę charakteryzuje się łagodniejszymi barwami, jest kojarzony z prestiżem. Możesz postawić na biele, brązy, odcienie złota, szarości – marmur niejedno ma imię. Powinien być umieszczany w miejscach z mniejszym natężeniem ruchu, gdyż jest delikatniejszy i nieco podatniejszy na wilgoć. Jednak cechują go niepowtarzalne walory estetyczne.
  • Trawertyn – porównywany do granitu, jest bardzo wytrzymały oraz odporny na uszkodzenia i zarysowania. Ma porowatą strukturę, dlatego trzeba dbać o jego odpowiednie zaszpachlowanie, wypolerowanie i zaimpregnowanie. Chociaż najpowszechniej występuje w odcieniach żółci, możesz wybrać go w barwach niezwykle atrakcyjnej czerwieni – i nie tylko.

Niektórzy stawiają jeszcze na bazalty, gnejsy lub onyks, który ma bardzo dekoracyjne właściwości. Ten półszlachetny kamień, subtelnie przepuszcza światło, pogłębiając kolor i dodając mnóstwo refleksów.

Jaki kamień naturalny do konkretnych pomieszczeń?

Wiele osób się zastanawia, jak prawidłowo dopasować naturalny kamień do pomieszczenia. W końcu kuchnia bywa dość agresywnym środowiskiem, przez hol przechodzi mnóstwo osób, a w łazience występuje bez przerwy wilgoć.

Jak mówi specjalista z firmy FAINNER, najwięcej trudności może sprawić kuchnia, gdzie warunki rzeczywiście bywają sporym wyzwaniem. Tam doskonale się odnajdą granit lub trawertyn. To właśnie te naturalne kamienie są najodporniejsze na uszkodzenia, plamy, tłuszcze i wszelkie kwasy. Nie powinno się za to wybierać marmuru, który jest mniej odporny na czynniki zewnętrzne.

W łazience lub salonie doskonałym rozwiązaniem jest praktycznie każdy kamień – nawet onyks. Wszystkie są zdecydowanie trwalsze od drewna i niestraszna im woda. W sypialni lub salonie pięknie będzie zaś wyglądał marmur. Hol to jedno z najczęściej uczęszczanych miejsc – poza tym różne rzeczy wnosi się z dworu na butach. Tutaj warto postawić na granit, a nawet mniej popularne bazalty oraz gnejsy.

Wybierz więc odpowiedni kamień, który posłuży przez długie lata. Poza tym możesz zasięgnąć porady fachowca. Pomoże dopasować go do Twoich preferencji i warunków.

Regulamin korzystania z serwisu