ogrod wertykalny zielona sciana rosliny

Jak zorganizować ogród wertykalny we wnętrzu?

Większość z nas lubi otoczenie naturalnej zieleni, a w związku z tym, że na zewnątrz coraz częściej nam jej brakuje, jeszcze chętniej hodujemy rośliny w naszych wnętrzach — głównie domach, mieszkaniach, ale też w biurach, pracowniach itp. Fenomenalną opcją w tej materii, alternatywą dla roślin stawianych z reguły po prostu na parapetach, są ogrody wertykalne. Czym są ogrody wertykalne i jak najlepiej organizować je we wnętrzach?

Czym są ogrody wertykalne?

Ogrody wertykalne, jak sugeruje nazwa, to pionowe konstrukcje, które wypełnione są przede wszystkim roślinami doniczkowymi. Konstrukcja ogrodów wertykalnych wykonywana jest głównie z metalu lub drewna, choć w grę wchodzą również inne materiały. Tę konstrukcję nazwać możemy stelażami ze specjalnymi kieszeniami lub doniczkami, w których umieszcza się różne rośliny. Całość tworzy „zieloną ścianę”. Cudzysłów jest tu nieprzypadkowy: jak mówią nam przedstawiciele firmy Green Project z Krakowa, zielona ściana to raczej nazwa, którą branżowi fachowcy zachowują dla ścian pokrytych mchem. Ogrody wertykalne można tworzyć w niemalże każdym pomieszczeniu — to metoda aranżacji wnętrz mieszkalnych, wspomnianych we wstępie biur, pracowni, czy budynków użyteczności publicznej, hoteli, galerii handlowych. Wertykalne ogrody są nie tylko przyjemne dla naszych oczu, ale dla naszego ogólnego samopoczucia, polepszają mikroklimat otoczenia.

Organizacja ogrodu wertykalnego

Ogrody wertykalny to dość nowy trend w architekturze wnętrz, dlatego ich organizację lepiej powierzyć firmie, która specjalizuje się w tym temacie. Trzeba wybrać odpowiednie położenie ogrodu wertykalnego, dobrać do niego właściwe oświetlenie (LED-owe, nazywane oświetleniem karmiącym) i zaprojektować konstrukcję tak, by była odpowiednio wytrzymała. Wbrew pozorom nośność ma tu spore znaczenie. Powyższe zazębia się oczywiście z wyborem roślin do ogrodu wertykalnego. Mogą mieć różną specyfikę, charakterystykę, różne potrzeby. By odpowiednio zaprojektować i zorganizować ogród wertykalny z prawdziwego zdarzenia, trzeba mieć na ten temat sporą wiedzę i najlepiej też doświadczenie. Najlepszym, najwygodniejszym rozwiązaniem są ogrody wertykalne z automatycznym systemem nawadniania — a projekt takowego to już bezdyskusyjnie zadanie dla fachowców. Naszym zdaniem zdecydowanie warto skorzystać z usług firmy, która specjalizuje się w tym temacie. A jeśli w poszukiwaniu firmy mamy wątpliwości, czy trafiliśmy na specjalistów, przejrzyjmy galerię dotychczasowych realizacji.

Regulamin korzystania z serwisu