Jak wygląda wykończenie domu z drewna?

Domy z drewna prezentują się niezwykle okazale. Łączą w sobie bowiem elegancję i dobry styl z nawiązaniem do tradycji. Sprawiają wrażenie ciepłych i przytulnych, dlatego wielu z nas, planujących budowę domu, marzy o takiej właśnie inwestycji. Należy jednak zdać sobie sprawę, że wykończenie tego typu domów jest szczególnie kosztowne i wymaga doskonałej precyzji. Jak wygląda wykończenie domu z drewna?

 

Domy z drewna, zarówno te budowane w technologii szkieletowej, jak i te z bali drewnianych wymagają szczególnego wykończenia oraz dbałości o każdy szczegół. Sprawdź, o czym szczególnie należy pamiętać.

Wentylacja

W domach z drewna szczególnie ważna jest wentylacja. Oprócz właściwie zamontowanych otworów wentylacyjnych, przepływ powietrza powinny zapewniać także otwory okienne i drzwiowe. Nie zapominajmy także o otworach wentylacyjnych także w szczytach dachu.

Izolacja

Kolejnym ważnym elementem wykończenia domu z drewna będzie jego odpowiednia izolacja.

Najważniejsza będzie ta, montowana na zewnętrzu domu. Aby zaizolować dom z drewna, najlepiej użyć wełny mineralnej o grubości 8–10 cm i ułożyć ją między drewnianymi łatami, przybitymi poprzez podkładki dystansowe do ściany.

Następnie do łat przymocujmy wiatroizolację, czyli folię o wysokiej przepuszczalności pary, która odprowadzać będzie parę wodną oraz ochroni wełnę przed zamoczeniem. Warto pomyśleć o dodatkowych listwach dystansowych o grubości 2,5–3 cm, do których mocowane są deski elewacyjne. Utworzona pod nimi pusta przestrzeń pozwoli na sprawną wentylację pod poszyciem.

Podłogi, ściany i sufity

Następnym etapem wykańczania domów z drewna, oferowanych między innymi przez Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowe LIGAR, będzie odpowiednie przygotowanie podłóg, ścian i sufitów. Na podłogach najlepiej sprawdzą się płytki ceramiczne lub kamień naturalny, a na ścianach i sufitach materiały z desek, boazerii oraz płyt gipsowo-kartonowych lub drewniane panele będących imitacją bali.

Okna i drzwi

Ostatni etap to wybór odpowiednich okien i drzwi. Najlepiej komponować się będą okna z drewna mahoniowego lub sosnowego o zespolonych szybach, jedno lub dwukomorowe. Montowane są do ścian za pomocą ślizgów, co daje  możliwość niezależnej pracy ścian domu i okien. Doskonale pasować będą do nich drewniane okiennice.

Drzwi z kolei również powinny być drewniane, z przeszkleniami lub pełne, lakierowane lub surowe. W przypadku drzwi wejściowych pamiętajmy o impregnacji, lakierowaniu oraz ociepleniu.

Regulamin korzystania z serwisu