kanapa z poduszkami

Jak dopasować poduszki dekoracyjne do mebli?

Poduszki to szybki i tani pomysł na zmianę wystroju pomieszczenia. Są kropką nad „i” oraz końcowym zwieńczeniem aranżacji salonu. W zależności od wzorów i kolorystyki mogą dodać elegancji lub luzu — wszystko zależy od naszej wizji. Równie ważne jest ich ułożenie oraz kształt. Jak zatem dobrać poduszki dekoracyjne do wystroju?

Kontrast

Salon to jedno z pomieszczeń, w którym spędzamy najwięcej czasu. Dlatego jeśli kupiliśmy kanapę z poduszkami w zestawie, warto zastanowić się nad ich zmianą. Poduszki w tym samym kolorze sprawią, że szybko przyzwyczaimy się do wnętrza, a co za tym idzie, szybciej zacznie nas nużyć. Jeśli chcemy, by nasz wystrój nabrał odpowiedniego charakteru, dobrze postawić na kontrastowe dodatki. Przeciwieństwa przyciągają wzrok, ukrywając ewentualne mankamenty pokoju. Dlatego do sofy w zimnym, spokojnym kolorze, bez problemu możemy dobrać czerwone czy żółte poduszki. Inną możliwością jest wybranie poduszek w jednym kolorze, lecz innym odcieniu: na przykład beż i kremowy. Przy wybieraniu kolorystyki musimy jednak pamiętać o tym, by współgrały one z resztą aranżacji i tworzyły harmonijne wnętrze.

Sposób ułożenia 

Najpierw należy się zastanowić, czy chcemy iść w stronę spokojnej bazy, raczej czy oryginalnego doboru kolorów. Początkowe ułożenie zazwyczaj będzie wyglądało tak samo: jednolite kolory będą kładzione pod spód. Następnie, w zależności od naszej wizji, możemy dołożyć więcej bazowych kolorów lub skupić się na wzorach. Ciekawym zabiegiem będzie także umieszczenie na kanapie nieparzystej liczby poduszek. Przy sofie dwuosobowej będzie ich trzy lub pięć, natomiast przy trzyosobowej — pięć lub siedem. Nie możemy także zapominać o fotelu, na którym świetnie sprawdzi się przynajmniej jedna poduszka. 

Kształt 

Tutaj także hamuje nas tylko nasza wyobraźnia. Nie musimy ograniczać się jedynie do kwadratów — na rynku jest dostępne wiele opcji, na przykład koła czy prostokąty. W sklepie internetowym Nostimo, który oferuje produkty wyposażenia wnętrz, z pewnością każdy z nas znajdzie coś dla siebie. Przy układaniu poduszek różniących się od siebie wielkością, najlepiej będzie ułożyć je w kolejności od największej, do najmniejszej, przy czym największa idzie na sam spód. Najbardziej widoczne powinny być więc poduszki w jaskrawych kolorach lub we wzory. W pokoju dziecięcym natomiast możemy wręcz przebierać w kształtach: poduszki w kształcie samochodu lub kwiatka na pewno wywołają u dzieci szczery uśmiech.

Regulamin korzystania z serwisu