wnętrze salonu z dopasowanymi zasłonami

Jak dobrać zasłony do stylu, w jakim wykończono wnętrze?

Choć wydawać się może, że zasłony stanowią mało znaczący dodatek, odgrywają one ogromną rolę w wystroju całego wnętrza. Stanowią bowiem zwieńczenie oraz uzupełnienie aranżacji, dlatego ważne jest, aby były dobrane w oparciu o styl, jaki panuje w pomieszczeniu. Bogaty asortyment zasłon w różnych kolorach i wzorach umożliwia swobodny wybór modelu, który w maksymalnym stopniu wkomponuje się w estetykę wnętrza. Jak je wybrać? Podpowiadamy w artykule!

Jak wybrać kolor zasłon?

Kluczową kwestią, na którą warto zwracać uwagę podczas wyboru zasłon, jest ich kolor. Zarówno on, jak i styl materiału, umożliwiają podkreślenie stylu aranżacji pomieszczenia. Istnieje kilka zasad, którymi warto się kierować podczas dobierania zasłon do kolorystyki ścian. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich:

  • zasłony w tym samym kolorze, co ściany, powinny mieć inny odcień – tak, aby delikatny utrzymać kontrast,
  • barwy ciepłe optycznie pomniejszają pomieszczenie, natomiast zimne – powiększają,
  • materiały wzorzyste, np. zasłony geometryczne, lepiej sprawdzą się w większych i bardziej przestrzennych wnętrzach,
  • do mocnych i intensywnych kolorów ścian warto wybierać delikatniejsze odcienie zasłon i na odwrót,
  • we wnętrzach jednolitych kolorystycznie kontrast można wprowadzić przy pomocy zasłon w ciekawe wzory, np. zwierzęce i kwiatowe,
  • warto zachowywać spójność aranżacji, dobierając kolor zasłon do pozostałych elementów wyposażenia pomieszczenia.

Problem z doborem odpowiednich kolorów z pewnością rozwiąże skorzystanie z koła barw lub palety RAL. Ułatwi to podjęcie decyzji zakupowej i pomoże w stworzeniu harmonijnego zestawienia.

Materiał zasłon a styl aranżacji

Kolejnym istotnym aspektem podczas doboru zasłon jest materiał ich wykonania. Wśród najpopularniejszych tkanin wyróżnia się m.in. bawełnę i len, delikatny i zwiewny woal, tiul i szyfon, nieco cięższy welur czy aksamit, a także zaciemniający blackout i poliester. Jak mówi ekspert ze sklepu internetowego iberis.com.pl:

Materiał na zasłony powinien być dobrany do warunków, które panują we wnętrzu, a także do indywidualnych oczekiwań domowników oraz funkcji, jakie mają one spełniać.

W mniejszych pomieszczeniach sprawdzą się więc lekkie i zwiewne tkaniny, które nie „przytłoczą” aranżacji. Do dużych pokoi, które dodatkowo są narażone na intensywne działanie promieni słonecznych, warto zakupić zasłon wykonanych z cięższych materiałów, które dodatkowo ograniczą przepuszczanie światła.

Ważne jest, aby przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnych zasłon, dokładnie przenalizować swoje indywidualne wymagania i potrzeby. Z pewnością ułatwi to wybór produktu, który podkreśli charakter aranżacji i doda całemu pomieszczeniu niesamowitego charakteru!

Regulamin korzystania z serwisu