okna

Jak dobrać okno do pomieszczenia na strychu?

Wnętrza poddaszy potrafią urzekać skosami i swoim wyjątkowym klimatem, który zachęca do adaptowania ich na cele użytkowe. Jednocześnie nie ulega wątpliwości, że aranżacja strychu wymaga dużego wyczucia i sporo wysiłku. Wyzwaniem są nie tylko spady, które mogą utrudniać wygodne rozmieszczenie sprzętów, ale także wybór okien zapewniających optymalne doświetlenie pomieszczeń.

–  Kwestię naturalnego doświetlenia pomieszczenia na strychu można rozwiązać na wiele sposobów. W zależności od konstrukcji architektonicznej danego budynku oraz naszych indywidualnych upodobań, możemy zdecydować się na okno w ścianie szczytowej lub montowane w połaci dachu – podpowiada specjalista z firmy Plastixal.

Okna dachowe do różnych pomieszczeń

Wybór okna na poddasze powinien być uzależniony m.in. od sposobu jego zagospodarowania. Choć takie wnętrza zawsze muszą posiadać dobre oświetlenie naturalne, inne wymagania pod tym względem będziemy stawiać sypialni, a inne kuchni, czy pracowni artystycznej.

Najwięcej światła słonecznego dotrze do wnętrza, jeśli zdecydujemy się na montaż okien połaciowych. Jest to najlepszy pomysł, jeśli pomieszczenie na strychu ma być wykorzystywane w ciągu dnia. Promienie słoneczne padające z wysoka pozwolą równomiernie doświetlić cały pokój.

Jeżeli poddasze ma być użytkowane jako salon lub wspomniana wcześniej pracownia, dobrym pomysłem jest wybór świetlików dachowych na profilach z aluminium. Takie systemy umożliwiają budowę przeszklenia dużej powierzchni dachu, zamieniając strych w ciepły i słoneczny ogród zimowy.

Natomiast w sytuacji, gdy na strychu planujemy urządzić sypialnię, nie potrzebujemy aż tak wiele światła. Z powodzeniem wystarczą tutaj duże okna zamontowane na pionowej ścianie szczytowej.

Jakie okna dachowe wybrać?

O tym, jakie okno dachowe wybrać i gdzie dokładnie powinno się ono znajdować, decydujemy przede wszystkim na podstawie kąta nachylenia dachu, od tego zależy bowiem jego funkcjonalność. Ogólna zasada mówi, że okno powinno być usytuowane tak, by można było przez nie wyglądać zarówno w pozycji stojącej, jak i na siedząco.

Przy niewielkim kącie nachylenia połaci okno powinno być więc dosyć długie. Z kolei na stromym dachu sprawdzi się okno krótsze. O tym, jak szerokie może być okno połaciowe decyduje zazwyczaj odległość między krokwiami.

Wysokość, na jakiej zamontujemy okno, będzie również wpływała na możliwość doświetlenia wnętrza. Jednak w tym aspekcie jesteśmy ograniczeni konkretnymi przepisami. W budynkach o kondygnacjach poniżej 25 m nad poziomem terenu dolna krawędź okna musi być położona minimalnie 85 cm od podłogi, zaś w wyższych – co najmniej 110 cm. Górna krawędź nie powinna znajdować się niżej niż 220 cm od posadzki (lub 200 cm w przypadku okien z nawiewnikami).

Regulamin korzystania z serwisu