pokój z zasłonami

Jak dobrać długość zasłon do charakteru wnętrza?

Wybierając tkaniny zasłonowe, musisz dokładnie znać długość zasłon, które zamierzasz uszyć. Czym kierować się przy określaniu ich długości? Czy zasłona ma leżeć na podłodze, lekko jej dotykać czy kończyć się tuż nad parapetem? Czy długość zasłon jest tylko kwestią mody i indywidualnych upodobań? Jeżeli interesują Cię odpowiedzi na te pytania, zapraszamy do lektury!

Jak ustalić długość zasłon? Możesz to zrobić całkowicie dowolnie, kierując się wyłącznie własnymi potrzebami. Jednak musisz mieć świadomość, że odległość, która dzieli brzeg tkaniny zasłonowej od podłogi, ma decydujący wpływ na funkcjonalność zasłon.

4 najpopularniejsze długości zasłon

Niezależnie od indywidualnych upodobań, można skorzystać z kilku klasycznych, sprawdzonych i powszechnie stosowanych długości zasłon. Oto cztery najchętniej wybierane opcje:

  • nad parapetem – najwygodniejsza i najbardziej funkcjonalna długość zasłon: nie utrudnia dostępu do okna, zabezpiecza przed brudzeniem się dolnych części materiału, jest bezpieczna dla małych dzieci i zwierząt domowych, które nie mogą się w niej zaplątać ani dosięgnąć z podłogi lub z mebli – krótka zasłona świetnie sprawdzi się w kuchni i pokoju dziecięcym, natomiast mniej estetyczna będzie w salonie czy w sypialni,
  • poniżej parapetu – warto zastosować taką długość, gdy chcesz ukryć parapet lub to, co na nim stoi, a także w sytuacji, w której pod oknem znajduje się jakiś mebel, np. łóżko czy kanapa,
  • kiss the floor – zasłona zwisająca a wysokości około 1 cm nad podłogą to połączenie elegancji i funkcjonalności: opcja kiss the floor doskonale pasuje do wnętrz w stylu klasycznym czy pałacowym, lecz także do stylu nowoczesnego, skandynawskiego czy angielskiego, 
  • zasłony na podłodze – zasłona układająca się w malownicze fałdy na podłodze doskonale pasuje do salonu lub sypialni w stylu klasycznym: tego typu zasłony doskonale chronią przed dostępem światła, stanowią skuteczną barierę przed chłodem i przeciągami – długie zasłony mogą okazać się niefunkcjonalne, jeżeli dostęp do pomieszczenia mają zwierzęta domowe i małe dzieci.

Jak wymierzyć tkaninę na zasłony?

Ustalanie długości tkaniny na zasłony polega na tym, aby zmierzyć odległość od karnisza (od relingu lub od żabek czy haczyków) do podłogi lub do parapetu. W przypadku zasłony, która ma się kończyć nad parapetem, odejmij kilka centymetrów od wymierzonej długości. Jeżeli zasłona ma się kończyć poniżej parapetu, to standardowo należy dodać około 10 cm. Najwięcej dyskusji budzi to, o ile dłuższa powinna być zasłona, która będzie układała się w malowniczych fałdach na podłodze. Przedział jest dość szeroki i wynosi od 5 do nawet 10 cm dodanych do odległości od karnisza do podłogi. Przy tej długości zasłon kluczową kwestią jest użycie lejącego się, łatwo układającego się materiału. 

Przedstawicielka internetowej hurtowni tkanin Vistyl doradza, na co zwrócić szczególną uwagę przy ustalaniu długości tkaniny zasłonowej: – Pomiar tkaniny powinien uwzględniać tak zwany zapas aranżacyjny, czyli dodatkowe 10-20 cm. Konkretna wartość zapasu zależy od wysokości pomieszczenia, rodzaju tkaniny zasłonowej i sposobu zawieszenia zasłony. Dzięki zapasowi będzie też możliwe założenie brzegów zasłony. Największy zapas aranżacyjny należy uwzględnić w przypadku, gdy zasłona ma układać się na podłodze. 

Jak dobrać długość zasłon do wielkości okna?

Jeżeli okno sięga do samej podłogi, to krótkie zasłony, sięgające np. do ¾ jego wysokości, będą wyglądały groteskowo. Natomiast zasłony od podłogi do sufitu można z powodzeniem zastosować do niewielkiego okna. Długie zasłony sprawdzają się w salonach i sypialniach – krótkie są bardziej funkcjonalne w kuchniach i pokojach dziecięcych.

Forma zasłon wpływa też na postrzeganie proporcji i wymiarów pomieszczeń. Jeżeli chcesz obniżyć wnętrze, użyj krótszych i szerokich zasłon. Jeżeli zaś celem jest optyczne podwyższenie pomieszczenia, to dobre do tego celu będą zasłony wąskie i długie.

Regulamin korzystania z serwisu