grzejnik gdzie umiescic kaloryfer

Gdzie umieścić grzejnik w pokoju?

Grzejnik to jeden z podstawowych elementów wyposażenia domowego, który zapewnia odpowiedni komfort cieplny. Przy jego wyborze należy zwrócić uwagę na rozmiar, a także materiał, z którego został wykonany. Nie są to jednak jedyne kwestie, które powinieneś uwzględnić. Bardzo ważne jest samo umiejscowienie kaloryfera, które w znacznym stopniu przekłada się na jego efektywność. Sprawdź, w jakim miejscu należy zamontować grzejnik.

Jak zaplanować rozmieszczenie grzejników w domu?

Najlepszym momentem na planowanie montażu grzejników jest etap projektowania wnętrz. Warto uwzględnić przy tym, że każdy z elementów musi mieć dostatecznie dużo miejsca, aby działał prawidłowo. Oznacza to, że powinien on znajdować się w odpowiedniej odległości od podłogi, czy parapetu

– tłumaczy specjalista z firmy FAVIEREX.

Poprawne rozmieszczenie kaloryferów w kontekście odległości od pozostałych elementów wyposażenia ma bardzo duży wpływ na to, jak ciepło będzie rozchodziło się w danym pomieszczeniu. Jeżeli, jakaś przeszkoda znajdzie się w promieniu mniej niż 10 centymetrów, to może okazać się, że ogrzewanie nie będzie efektywne ze względu na tłumienie wydobywającego się z grzejnika ciepła.

W jakim miejscu powinien znaleźć się grzejnik?

Grzejniki aluminiowe będące częścią instalacji centralnego ogrzewania należy umieścić pod oknem. Wiele osób jest przekonanych, że to zabieg mający na celu ułatwienie aranżacji wnętrza. Tymczasem wiąże się to z praktycznym aspektem dotyczących utrzymania ciepła w pokoju.

W pobliżu okien ma miejsce największa strata ciepła ze względu na oddziałujące z zewnątrz warunki. Umieszczając grzejnik pod nim w momencie, kiedy do wnętrza dostanie się zimne powietrze, będzie ono mieszało się z ciepłem uzyskiwanym podczas pracy kaloryfera, a więc pomieszczeniu będzie panowała odpowiednia temperatura.

Co, kiedy nie ma możliwości montażu grzejnika pod oknem?

W przypadku remontowanych pomieszczeń może zdarzyć się, że konieczne byłyby ogromne zmiany w celu umieszczenia kaloryfera w okolicy okna. Czy można z nich zrezygnować? W takich sytuacjach dopuszcza się możliwość montażu grzejników w innym miejscu. Konieczne jest jednak wówczas bardzo dokładne uwzględnienie takich parametrów jak:

  • rozmiar,
  • moc grzewcza.

Ma to ogromne znaczenie, ponieważ w różnych obszarach pomieszczenia będą panować zupełnie inne temperatury. Zbyt mała moc kaloryfera nie ogrzeje całego pomieszczenia, z kolei w okolicy okien będzie stale zimno. Z kolei decydując się na zbyt duży, czy mocny grzejnik, w miejscu, gdzie będzie on się znajdował, temperatura będzie zbyt wysoka. Nie jest to komfortowe rozwiązanie dla domowników. Może ono wpływać na gorsze samopoczucie, czy częstsze bóle głowy. Co więcej, przestrzeń blisko okien ze względu na niedostateczne dogrzanie jest zdecydowanie bardziej narażona na występowanie wilgoci, która również ma negatywny wpływ na zdrowie, szczególnie w przypadku osób wrażliwych i małych dzieci.

Regulamin korzystania z serwisu