W jaki sposób przystosować gabinet dentystyczny dla osób niepełnosprawnych?

Osoby niepełnosprawne, podobnie jak pozostali pacjenci, oczekują szerokiego wachlarza usług oraz profesjonalnej opieki. Gabinety dentystyczne, które są przystosowane do ich potrzeb, powinny być normą. Nie są one jednak tak powszechne, jak może się wydawać. Przeważnie powodem jest ulokowanie w starym budownictwie, które wymusza pewne ograniczenia.

Swobodne, bezproblemowe wejścia

Choć niepełnosprawni zgodnie z prawem są objęci bezpłatną opieką stomatologiczną, często nie mogą z tego korzystać, ponieważ wiele przychodni stomatologicznych nie jest odpowiednio przystosowanych. Osoby na wózkach inwalidzkich przede wszystkim potrzebują podjazdu do budynku, w którym mieści się praktyka. Niezbędne jest także wykonanie platform podjazdowych między poszczególnymi kondygnacjami. Dopuszczalna jest także odpowiednia winda. Ścieżka do samego gabinetu także powinna być swobodna. Wiąże się to z dostosowaniem szerokości drzwi wejściowych do budynku i do wybranych pomieszczeń. Minimalne wymiary powinny wynosić 90 cm szerokości i 2 m wysokości.

Odpowiedni parking oraz toaleta

Pacjent na wózku inwalidzkim powinien móc swobodnie poruszać się po gabinecie. Umożliwi mu to nie tylko sama przestrzeń, ale również brak wysokich progów. Korytarz powinien posiadać szerokość co najmniej 1,3 m. Osoby niepełnosprawne potrzebują także szerokiego miejsca postojowego oraz odpowiedniej toalety. Musi ona być na tyle duża, by wózek inwalidzki bez problemu robił pełny obrót. Można to osiągnąć przy wymiarach minimum 1,5 × 1,5 m. Poza właściwą armaturą i sanitariatami niezbędne jest także dodatkowe wyposażenie w postaci uchwytów. Zachowanie tych procedur sprawi, że budynek z gabinetem dentystycznym stanie się odpowiedni dla osób niepełnosprawnych.

Szerokie drzwi i duże korytarze to nie wszystko

Wymagania dotyczące obsługi osób niepełnosprawnych nie wydają się zbytnio wygórowane, jednak ze względu na różne standardy budownicze, dostęp do gabinetów stomatologicznych często jest utrudniony i mało komfortowy. Ekspert z praktyki stomatologicznej ES Dentica w Tychach dodaje:

Pacjenci poruszający się na wózkach inwalidzkich muszą na własną rękę szukać odpowiednio przystosowanych gabinetów dentystycznych, co nie zawsze pokrywa się z ich potrzebami zdrowotnymi. Budynek dostosowany do określonych potrzeb powinien być obowiązkowym dodatkiem do szerokiego zakresu usług praktyki. Jednak nie każdy gabinet dentystyczny może pochwalić się połączeniem tych dwóch rzeczy.

Regulamin korzystania z serwisu