Cechy dobrej szafki laboratoryjnej

Meble stosowane w laboratoriach naukowych oraz medycznych muszą spełniać określone standardy. Nie mogą to być zwykłe meble, z których korzysta się np. w biurach. W tym przypadku liczy się nie tylko wygląd, ale przede wszystkim najwyższa jakość, dopasowanie do przeznaczenia, praktyczność i bezpieczeństwo użytkowników wyposażenia laboratorium oraz przechowywanych w szafkach odczynników, narzędzi i urządzeń.

Meble do placówek badawczych – podstawowe informacje

W placówkach badawczych meble poddawane są bardzo intensywnej eksploatacji. Związane jest to nie tylko ze stosowaniem niebezpiecznych i żrących odczynników, ale także silnych środków służących do dezynfekcji, bo w pomieszczeniach laboratoryjnych musi panować sterylna czystość. Co więcej, meble laboratoryjne narażone są na działanie promieniowania UV, wilgoci oraz innych, niszczących je czynników, dlatego jakość kupowanego wyposażenia powinna być zawsze priorytetem. Jednym z niezbędnych elementów wyposażenia placówek badawczych są różnego rodzaju szafki laboratoryjne, które powinny być przystosowane do swojego przeznaczenia np. wyposażone w zamki utrudniające dostęp osobom nieuprawnionym do odczynników lub specjalistycznego sprzętu laboratoryjnego.

Laboratorium to wyjątkowe miejsce, w którym nie można zastosować typowych mebli. Każdy ze stosowanych w placówkach badawczych sprzętów musi spełniać określone kryteria i zostać dopasowany do swojego przeznaczenia. Nie mniej ważne jest idealne dopasowanie wyposażenia laboratorium do indywidualnych potrzeb oraz wykonywanych w nim prac badawczych, bo tylko wówczas stanie się ono nie tylko funkcjonalne, ale także zapewni pełne bezpieczeństwo podczas pracy – wyjaśnia ekspert z firmy DCD LAB.

Cechy dobrej szafki laboratoryjnej

Szafki laboratoryjne służą nie tylko w celu przechowywania sprzętu laboratoryjnego oraz odczynników, ale także dokumentacji. W zależności od ich przeznaczenia najlepiej wybrać meble odznaczające się wysoką jakością oraz praktycznością, które dodatkowo zapewnią łatwy dostęp do przechowanych w nich rzeczy.

Stosowane w laboratoriach szafki dzielimy na:

  • szafki stojące,
  • szafki wiszące,
  • szafki podwieszane,
  • szafki mobilne.

Powyższe rodzaje szafek laboratoryjnych powinny cechować się wysoką odpornością na panujące w laboratorium warunki, odpowiednią wielkości oraz wytrzymałością, która będzie dopasowana do planowanego obciążenia każdego mebla. Na etapie wyboru szafek i innych mebli laboratoryjnych najlepiej zaufać doświadczonym producentom, gwarantującym nie tylko funkcjonalność swoich produktów, ale także ich staranne wykonanie, które poprawia codzienny komfort korzystania z wyposażenia placówki badawczej.

Regulamin korzystania z serwisu