Figurki hinduistyczne jako modne dodatki do wnetrz

Figurki hinduistyczne jako modne dodatki do wnętrz

Każdy powinien zwrócić uwagę na aranżację wnętrz w swoim mieszkaniu. Niektórzy są zmęczeni klasycznym stylem skandynawskim czy minimalizmem i wolą nieco przełamać tradycyjne konwencje. Doskonałym pomysłem na wyróżnienie salonu czy sypialni jest zaopatrzenie pomieszczenia w figurki hinduistyczne lub buddyjskie. Każdy z posążków niesie swoją historię i wiąże się z określonymi bóstwami, dlatego warto otaczać je szacunkiem i dbać o nie.

Najpopularniejsze postacie hinduistyczne

Jedną z najistotniejszych postaci w hinduizmie jest Śiwa, uważany za Boga jedynego przez śiwaitów i smartystów. Owa istota boska jest jedną z najbardziej rozwiniętych w hinduizmie i mitologii indyjskiej. Nosi 1008 imion, a najczęściej przedstawia się go jako Nataradżę, czyli mistrza tańca, jogi, ascetę, głowę rodziny i niszczyciela.

Śiwa ma najczęściej włosy spięte w kok, a także różną ilość głów (nawet pięć). W jego włosach znajduje się cienki sierp księżyca, który symbolizuje powiązanie z miesięcznym cyklem czasu. Ma także troje oczu. Ostatnie z nich, położone na środku czoła i zamknięte, jest określane jako mistyczne (oko poznania). Śiwie często towarzyszą węże, które oplatają jego szyję, włosy i ramiona. Odnoszą się one symbolicznie do obłudy. Śiwa posiada również cztery ramiona, chociaż zdarzają się również formy o większej ilości: ośmiu lub szesnastu. Istota boska jest okryta skórą słonia, tygrysa lub gazeli. Owo nakrycie odnosi się z reguły do braku czystości. 

Do innych postaci, które najczęściej pojawiają się w formie figurek buddyjskich i hinduistycznych, należą Budda, Shakti, Guru Riponche (Padmashambawa) czy Lokeśwara. Wszystkie posążki można odnaleźć w sklepie z akcesoriami orientalnymi, Dzambhala

Figurki hinduistyczne w aranżacji wnętrz

Figurki hinduistyczne, przedstawiające najważniejsze bóstwa owej religii, mogą mieć cele religijne bądź czysto aranżacyjne i estetyczne. Wyznawcy hinduizmu często dekorują swoje domy wieloma figurkami, szczególnie różnymi postaciami Śiwy. W Polsce religia ta nie jest dominująca i większe prawdopodobieństwo skupia się na chęci upiększenia mieszkania. Posążki buddyjskie i hinduistyczne sprawdzą się praktycznie w każdym miejscu. Kolorowe figurki leżącego Buddy nadadzą mieszkaniu orientalnego klimatu – będą się dobrze komponować nawet z minimalistycznym stylem, nieco zaburzając klasyczne konwencje. Barwne i ręcznie robione maski na ścianach doskonale wyglądają w nowoczesnych pomieszczeniach, natomiast mosiężne hinduistyczne figurki z Nepalu sprawdzą się w mieszkaniu w stylu retro, gdzie miedź i mosiądz są dominującymi materiałami.

Regulamin korzystania z serwisu