Deszczownica czy natrysk – na co się zdecydować?

Urządzasz łazienkę? A może przymierzasz się do jej remontu? Z pewnością prędzej czy później będziesz musiał dokonać zakupu armatury. Jedną z trudniejszych decyzji może być wybór pomiędzy deszczownicą i natryskiem. Oba rozwiązania mają oczywiście swoje plusy i minusy, a mnogość rozwiązań dostępnych na rynku może nieco przytłaczać. By pomóc ci rozstrzygnąć ten dylemat przyjrzymy się deszczownicom i natryskom w poniższym artykule.

Przeciętny człowiek w ciągu 60 lat życia spędza pod prysznicem nawet 4 miesiące! Tę formę kąpieli pokochaliśmy za szybkość, wygodę i oszczędność wody. Prysznic pasuje do każdej, nawet najmniejszej łazienki. Problem może jednak pojawić się przy wyborze baterii.

Baterie prysznicowe – deszczownica

Głowica deszczowa została zaprojektowana tak, abyś biorąc prysznic miał wrażenie, że pada na ciebie ulewny deszcz. Choć może wydawać się to nieco dziwne, wiele osób uważa to doznanie za relaksujące i uspokajające.

W przeciwieństwie do zwykłej głowicy prysznicowej, w przypadku deszczownicy strumień skierowany jest na głowę. Z tego powodu ciśnienie wody nie jest zbyt wysokie – wyjaśnia ekspert ze sklepu internetowego Kaczucha.pl, oferującego wyposażenie łazienek.

Deszczownice mogą być kwadratowe, prostokątne, owalne, o szerokości czy średnicy od 20 do nawet 50 cm. Montowane są zazwyczaj na suficie lub wysoko na ścianie bocznej, co wymaga przebudowania instalacji wodno-kanalizacyjnej i wiąże się z dodatkowymi kosztami. Pewnym kompromisem może być zakup baterii z deszczownicą umieszczoną na rozsuwanym drążku.

Baterie prysznicowe – natrysk

Bez wątpienia tradycyjne słuchawki prysznicowe to najpopularniejsza opcja na rynku. Baterie sprzedawane są zwykle w komplecie z wężem oraz uchwytem do montażu głowicy. Opcja ta jest zatem dość wszechstronna – słuchawkę można pozostawić na ścianie, by skierować stały strumień wody na górne partie ciała, albo zdjąć, aby spłukać pianę, oczyścić kabinę i brodzik, napełnić miskę itd. Natrysk to dobre rozwiązanie dla osób posiadających małe dzieci, a także starszych i chorych, które kąpią się na siedząco. W przypadku tradycyjnej słuchawki możemy również liczyć na większe ciśnienie wody.

Baterie prysznicowe – a może tak jedno i drugie?

A gdyby tak nie trzeba było dokonywać wyboru? Czasem możesz mieć przecież ochotę na relaksującą kąpiel pod deszczownicą, a innym razem potrzebować natrysku. Na szczęście producenci armatury stworzyli baterie prysznicowe łączące oba te rozwiązania. Możesz zakupić zestaw, który będzie zawierał i deszczownicę i słuchawkę. Dzięki wbudowanym przyciskom płynnie przełącza się strumień wody między każdą z opcji.

Dobra bateria prysznicowa wcale nie musi być droga. Przy zakupie przyjrzyj się uszczelkom i głowicy (najlepsza będzie ceramiczna) oraz upewnij się, że ma co najmniej 2-letnią gwarancję. Wersję ścienną dasz radę wymienić samodzielnie, co pozwoli ci zaoszczędzić. Do zamontowania baterii podtynkowej będziesz musiał zatrudnić fachowca. Jeżeli dysponujesz jednak nieco większą kwotą, warto zainwestować w baterię termostatyczną, która utrzymuje stałą temperaturę ciepłej wody i zapobiega oparzeniom.

Regulamin korzystania z serwisu