deski podlogowe

Czym kierować się przy wyborze desek podłogowych?

Drewniana podłoga prezentuje się pięknie w każdym wnętrzu – zarówno klasycznym, jak i nowoczesnym. Zanim jednak wybierzemy odpowiednie deski, musimy wziąć pod uwagę wiele czynników, które sprawią, że podłoga będzie dopasowana do naszych potrzeb. Nie bez znaczenia jest pomieszczenie, w którym ma się znajdować, ani nasz styl życia. Przeczytaj, jak wybrać podłogę, która idealnie spełni Twoje wymagania.

 

Decydując się na drewnianą podłogę musimy wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników.

Twardość drewna

Możemy wymienić trzy klasy twardości drewna:

klasa I – drewno miękkie, nie jest używane do tworzenia podłóg

klasa II – np. klon, sosna. Średnia twardość. Wykorzystywane w miejscach o niewielkim natężeniu ruchu

klasa III – drewno twarde, bardzo odporne na ścieranie. Wykorzystywane w miejscach, gdzie panuje największy ruch. Do tej klasy zalicza się między innymi: buk, dąb, jesion, orzech, czereśnia

Zabezpieczenie drewna

Mamy trzy rodzaje zabezpieczęń:

lakier – warstwa lakieru położona na drewno zapewnia mu odporność na ścieranie i chroni przed zanieczyszczeniami na okres około 20 lat. Ten sposób zabezpieczenia jest najbardziej trwały i zapewnia najdłuższy czas użytkowania.

Lakiery mamy dostępne w trzech wersjach: matowej, półmatowej i o wysokim połysku. Ta ostatnia wygląda najbardziej efektownie, jednak jest najbardziej wymagająca jeśli chodzi o pielęgnację. Lakier matowy najlepiej sprawdza się w pomieszczeniach, w których panuje duże natężenie ruchu. Lakier półmatowy jest kompromisem między dwoma tymi lakierami.

Olej – olejowanie najlepiej powtarzać co roku, ponieważ drewno wchłania olej pozostając bez zabezpieczenia. Niewątpliwą zaletą tej metody jest fakt, że pozostawia ona wyczuwalną fakturę drewna i wygląda bardzo naturalnie.

Olejowosk – jest to połączenie obu wymienionych wyżej metod. Wosk chroni  powierzchnię podłogi, natomiast olej ma za zadanie podkreślić surowy wygląd desek.

Montaż

Podłoga pływająca – jest to bardzo łatwa i szybka metoda, ponieważ nie wymaga użycia kleju. Łatwo jest ją wymienić i nie trzeba czekać na zaschnięcie lakieru – podłogę można użytkować od razu. Niestety ta metoda montażu nie sprawdzi się w przypadku, kiedy chcemy zastosować ogrzewanie podłogowe. Dodatkowym minusem jest fakt, że podłogi takiej nie należy cyklinować.

Podłoga przyklejana do podłoża – jest to bardziej skomplikowany i pracochłonny system montażu, jednak pozwala on na łatwą renowację drewna i sprawdzi się przy ogrzewaniu podłogowym. Ponadto, ten sposób montażu jest rozwiązaniem na długie lata – tłumaczy ekspert z Prestige Decor, producenta materiałów wyposażenia wnętrz.

Kryteria wyboru podłogi

Kolejnym ważnym czynnikiem, który powinniśmy brać pod uwagę przy zakupie desek podłogowych jest pomieszczenie, w którym zamierzamy umieścić podłogę. Najbardziej wymagające pomieszczenia to łazienka, oraz kuchnia, w których drewno jest narażone na częsty kontakt z zanieczyszczeniami i wodą. Podłogę taką należy dobrze zabezpieczyć i wybrać odpowiedni gatunek drewna. W kuchni czy łazience doskonale sprawdzi się drewno egzotyczne.

Musimy pamiętać, że kiedy podłoga jest szczególnie narażona na oddziaływanie zewnętrzne, być może potrzebne będzie cyklinowanie. Pamiętajmy, że w tym wypadku nie sprawdzi się podłoga pływająca!

Szczególnie narażona na zabrudzenia i ścieranie jest podłoga w przedpokoju, gdzie często chodzi się w butach i wnosi piasek, który powoduje zarysowania i przyspiesza ścieranie. Do tego pomieszczenia najlepiej jest wybrać twarde drewno.

Posiadając zwierzęta domowe musimy liczyć się z tym, że ich ostre pazury mogą rysować naszą podłogę. Sierść gubiona przez zwierzęta jest najmniej widoczna na jasnej podłodze.

Regulamin korzystania z serwisu