Czy warto montować okna dachowe?

Okna dachowe to pod wieloma względami wyjątkowy rodzaj okien, znacząco różniący się od typowej stolarki okiennej montowanej pionowo w ścianach. Różnice tkwią nie tylko w konstrukcji tych elementów, ale również ich parametrach technicznych oraz zastosowaniu. Jeszcze na etapie projektowania dachu powinniśmy zastanowić się, czy okna dachowe są w nim niezbędne, czy może lepiej z nich zrezygnować.

Okna dachowe – przydatne czy nie?

Żeby zdecydować, czy montaż okien w dachu jest opłacalną inwestycją, powinniśmy wcześniej zastanowić się, czy planujemy w jakikolwiek sposób zagospodarować poddasze naszego domu. Jeśli ma ono zostać przekształcone na pokój mieszkalny czy inne pomieszczenie codziennego użytku, montaż okien będzie niezbędny. W końcu trudno wyobrazić sobie pomieszczenie, w którym nawet w słoneczny dzień panuje mrok i nie ma zbytniej możliwości wywietrzenia go. Niemniej jednak nawet w sytuacji, gdy poddasze nie będzie służyć nam na co dzień, powinniśmy zamontować na nim przynajmniej jedno okno. Dlaczego?

Chodzi o zapewnienie dostępu do komina – mówi przedstawiciel firmy WiktorczykPrzez okno w dachu strychu możemy łatwo przedostać się do przewodów w celu wykonania inspekcji bądź oczyszczenia ich. Oczywiście na dach możemy wychodzić również z innych powodów, na przykład w celu zamontowania anten telewizyjnych bądź sprawdzenia stanu połaci dachowej i rynien.

Jakie okna wybrać?

Wiemy już, że okna dachowe mogą okazać się niezbędnym elementem konstrukcji dachu, choć przy niezagospodarowanym poddaszu możemy ograniczyć ich ilość do minimum. Na co jednak powinniśmy zwrócić uwagę planując zakup okien? Istotnych czynników jest kilka:

  • Współczynnik przenikania ciepła – mówi nam on o tym, jak wiele ciepła przedostaje się przed okno. Im mniejsza wartość współczynnika, oznaczana jako U, tym lepiej – oznacza to bowiem, że straty ciepłe są małe, a zatem nie ma konieczności wytwarzania większej ilości ciepła. W kontekście okien dachowych jest to szczególnie istotnie, ponieważ ciepło ucieka przez górne warstwy budynku.
  • Wielkość okien – ma istotny wpływ na wartość wspomnianego współczynnika przenikania ciepła, stopień doświetlenia poddasza, a także wygodę użytkowania. Jeśli okno ma posłużyć jako wyłaz na dach, nie musi być zbyt duże (ograniczymy w ten sposób uciekanie ciepła), nie powinno jednak być też zbyt małe, by nie utrudniać wyjścia.
  • Materiały – PCV, drewno, aluminium. Okna dachowe mogą być wytwarzane z różnych tworzyw, każde z nich charakteryzuje się innymi parametrami izolacyjnymi, wytrzymałościowymi, estetyką. Wybór powinien być uzależniony od zastosowanie okien.
  • Sposób otwierania – okna dachowe dzielimy na uchylne, obrotowe, uchylno-obrotowe. W tym punkcie również zwracamy uwagę na funkcję okna – okno obrotowe nie pozwoli nam wyjść na dach.
Regulamin korzystania z serwisu