Charakterystyka wnętrz biurowych urządzonych w stylu klasycznym

Współcześnie w aranżacjach przestrzeni biurowych dominuje minimalizm, podyktowany z jednej strony względami funkcjonalnymi, a z drugiej – ekonomicznymi. Trudno sobie nawet wyobrazić inne rozwiązania w tzw. open space’ach. Osoby zajmujące wyższe stanowiska mogą jednak chcieć podkreślić ich prestiż przez stosowną oprawę swojego biura czy gabinetu. Chyba nic nie sprawdzi się w tym przypadku tak dobrze, jak styl klasyczny.

Pod pojęciem „klasyczny” w zależności od kontekstu może się kryć bardzo wiele różnych znaczeń. W przypadku urządzania przestrzeni do pracy chodzi o przede wszystkim o uwzględnienie zasad prostoty, umiaru, powagi i harmonii, powracających przez kolejne epoki od antyku do naszych czasów. Za sprawą wysokiej jakości materiałów, bez których styl klasyczny w biurze nie może się obejść, tworzy on też wrażenie elegancji, luksusu i komfortu.

Trwałość i ponadczasowość

Urządzenie takiego wnętrza może być dość kosztowne, pamiętać jednak należy o tym, że nie nudzi się ono zbyt szybko, a jego ponadczasowość jest w stanie opierać się chwilowym modom. – Poza tym wytrzymałe sprzęty starczą na lata, z upływem czasu nabierając patyny, która tylko doda im szlachetności – dodaje przedstawiciel zajmującej się aranżacją przestrzeni biurowych firmy Interbiuro.

Barwy

Jeśli chodzi o kolorystykę, biuro w stylu klasycznym cechuje stonowanie. Idealnym tłem dla ciemniejszych i zazwyczaj dość ciężkich mebli będą odcienie szarości, błękitu, beżu, zieleni, brązu i bieli. Ściany i sufit można dodatkowo ozdobić sztukaterią w postaci listew, gzymsów czy rozet. Neutralne barwy warto przełamać dodatkami w kolorze wiśni, zieleni, turkusu albo granatu, np. w przypadku tkanin (tapicerka, zasłony) czy wzorzystego dywanu, co dodatkowo nada wnętrzu przytulnego charakteru.

Meble

Jak już wspomniano, meble w stylu klasycznym są raczej masywne i solidnie wykonane, najczęściej z ciemnego drewna, które podkreśli bogate, lecz wysmakowane zdobienia. Zarówno biurko, stanowiące centralny punkt gabinetu czy biura, jak i biblioteczka, regały komoda oraz stolik, przy którym można podjąć gości lampką koniaku, powinny tworzyć ze sobą harmonijną, elegancką całość. Najpopularniejszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o fotele, kanapy i krzesła, są w tej stylistyce skórzane obicia, nie jest to jednak regułą. Wygodny fotel obrotowy w ciemnym kolorze może wyglądać za biurkiem równie dobrze.

Dodatki

Dla urządzenia wnętrza biurowego w stylu klasycznym dodatki mają równie wielkie znaczenie co umiar w ich stosowaniu. Nie przesadzajmy ze złotymi, srebrnymi lub miedzianymi zdobieniami, aby uniknąć efektu jarmarczności czy nowobogactwa. Stylizowane mosiężne lampy czy nawet kryształowy żyrandol mogą równie dobrze nadać przestrzeni charakteru, jak i nadmiernie przytłoczyć. Odpowiednie wyczucie jest tu bardzo ważne. Ściany warto udekorować obrazem olejnym, grafiką lub zdjęciami w ozdobnych ramach, współgrających z innymi elementami wystroju.

Regulamin korzystania z serwisu