Charakterystyka szaf wnękowych

Szafy wnękowe cieszą się coraz większym powodzeniem przy urządzaniu domów oraz mieszkań. Moda na nie rozwija się nie tylko ze względu na ich atrakcyjny wygląd, ale również na szerokie zastosowanie praktyczne. Dlatego też na rynku można znaleźć wiele różnych ofert z konkurencyjnymi cenami lub nowatorskimi rozwiązaniami. Jak wybrać tę najlepszą, aby szafa służyła nam przez lata? Podpowiadamy w tekście zamieszczonym poniżej.

To, jaką szafę wnękową wybrać, zależy od naszych potrzeb oraz charakteru pomieszczenia, w którym będzie się znajdować. W przypadku szafy przeznaczonej dla wiszących ubrań warto też pamiętać o kilku zasadach. Aby wieszaki mogły spokojnie się mieścić, głębokość szafy powinna być nie mniejsza niż 55 cm. Dla sukienek i płaszczy drążek do zawieszania powinien znajdować się na wysokości około 170 cm od podłogi, zaś dla wieszaków na koszule lub garnitury – około 110 cm. Najważniejszej rady, od której powinniśmy zacząć planowanie naszej szafy wnękowej, udziela specjalista z firmy meblarskiej Kulenty:

Szafy wnękowe to wymagające meble. Żeby wszystko zostało dobrze dobrane i mogło służyć domownikom przez lata, warto wybrać wykonawcę, który będzie doświadczonym specjalistą. On nie tylko doradzi praktyczne rozwiązania, ale także będzie umiał dobrać odpowiednie materiały do obliczonego ciężaru, z jakim szafa będzie się mierzyć każdego dnia.

Zalety szaf wnękowych

Szafy wnękowe oferują przede wszystkim niezwykłą funkcjonalność. Pozwalają oszczędzić miejsce, często wpasowując się we wnęki i w powierzchnie trudne do zagospodarowania. Są bardzo pojemne, dzięki czemu każdy samodzielnie może zadecydować o ilości i wysokości półek oraz drążków. Dodatkowo szafy wnękowe mogą, dzięki swojemu wyglądowi, stanowić ważny element dekoracyjny całego pomieszczenia. Bez względu na to, jaki styl preferujemy, każdy znajdzie coś dla siebie – od frontów lustrzanych, przez ratanowe i laminatowe, po takie, które prezentują fototapety.

Rodzaje szaf

W zależności od ilości miejsca, charakteru pomieszczenia i planowanego przeznaczenia producenci oferują różne rodzaje szaf wnękowych:

  • klasyczna szafa wnękowa – umieszczana jest między dwiema naturalnymi ścianami pomieszczenia, które stanowią jej ściany boczne, często podłoga jest także wykorzystywana, jako najniższa półka,
  • pełna szafa z drzwiami przesuwnymi – zawiera wszystkie elementy: ściany boczne i podłogę,
  • szafa ze ścianką boczną i przesuwnymi drzwiami – wybierana jest w przypadkach, w których ściana pomieszczenia ma służyć tylko za jedną ścianę boczną, zaś drugą ściankę boczną wykonuje się z płyty,
  • szafa z pawlaczem – znajduje zastosowanie w wysokich pomieszczeniach, jest idealnym rozwiązaniem dla osób posiadających dużo rzeczy do schowania, ponieważ nad szafą montowany jest dodatkowy pawlacz z drzwiami uchylnymi lub przesuwnymi,
  • narożna szafa z drzwiami przesuwnymi – montowana jest w narożniku, może przyjmować kształt litery L i wyglądać jak połączenie dwóch modułów szaf lub składać się z dwóch ścian, które wraz ze ścianami pomieszczenia tworzą kwadrat dający szafę o dużej pojemności.
Regulamin korzystania z serwisu