Charakterystyka schodów dywanowych

Schody dywanowe wyróżniają się nowoczesną i prostą formą. Świetnie sprawdzają się we wnętrzach urządzonych nowocześnie i minimalistycznie. Sprawdźcie czym charakteryzują się schody dywanowe i jakie są ich największe zalety.

Konstrukcja

Schody dywanowe tworzone są z drewna, które eksponowane jest dzięki prostej formie konstrukcji. Swoją budową przypominają schody policzkowe, jednak odróżnia je właśnie brak belek policzkowych. Cała konstrukcja tego typu schodów oparta jest na stopniach i podstopniach, dlatego do ich wykonania konieczne jest zastosowanie stopni i podstopni o tej samej grubości.

Schody dywanowe mogą mieć formę wachlarzową, zabiegową oraz prostą. Dla wzmocnienia ich konstrukcji wykonuje się je z drewna o grubości 10 cm i, choć wydawać by się mogło, że będą wyglądać topornie, to brak belek policzkowych sprawia, że wyglądają na o wiele lżejsze. Przypominają dywan ułożony na niewidocznych stopniach – tłumaczy ekspert reprezentujący firmę Wróblewski Design.

Tego typu schody są kotwione do stropu, podłogi, ścian i innych wsporników, takich jak filary. Podstopnie i stopnie łączy się ze sobą za pomocą śrub monterskich. Nie wymagają one montażu balustrady, jednak można zdecydować się na nią, chociażby ze względów bezpieczeństwa. Należy jednak pamiętać, że nie może ona obciążać konstrukcji schodów, toteż najlepiej postawić na przyczepioną do ściany lub barierkę zewnętrzną ze stali lub szkła (jej dodatkową zaletą jest przezroczystość, dzięki której nie zostanie zaburzona wizualna lekkość schodów).

Z czego wykonuje się schody dywanowe

Schody dywanowe tworzy się z twardego i wytrzymałego drewna, w tym drewna bukowego, jesionowego, dębowego oraz niektórych gatunków drewna egzotycznego (merbau, wenge i teaku). Ze względu na specyfikę konstrukcji, materiał z którego powstały jest mocno wyeksponowany, toteż nie może on posiadać żadnych skaz. Właściwie wykonane schody dywanowe wyglądają tak, jakby stworzone zostały z jednego kawałka drewna.

Schody dywanowe to konstrukcja, której postawienia nie trzeba koniecznie planować już na etapie budowy domu – można wykonać ją później lub wymienić istniejące schody na ten właśnie rodzaj. Ich montaż jest stosunkowo szybki, jednak warto w jego przypadku skorzystać z pomocy fachowców.

Dla kogo?

Tego typu schody są delikatne i wyglądają na wyjątkowo lekkie, dlatego doskonale prezentują się w otwartych pomieszczeniach. Idealnie sprawdzą się w nowoczesnych wnętrzach, lekko przełamując minimalistyczny styl poprzez dodanie do niego naturalnego akcentu. Świetnie komponują się ze stalą i szkłem, a jednocześnie są na tyle bezpieczne, że można montować je w domach, w których mieszkają dzieci.

Regulamin korzystania z serwisu