Budowa kaskad i wodospadów – jaki kamień zastosować?

Kaskady i wodospady to piękne dekoracje parków i ogrodów. Dźwięk przelewającej się wody koi nerwy. Taka konstrukcja urozmaica tereny zielone i czyni je jeszcze piękniejszymi. Daje też możliwość wykonania nasadzeń z roślin, które lubią wilgoć. Jakie kamienie nadają się najlepiej do tworzenia kaskad i wodospadów ogrodowych? Czym powinien się charakteryzować kamień na kaskady?

Cechy idealnego kamienia na kaskady i wodospady

Nie każdy typ kamienia sprawdzi się przy tworzeniu kaskad i wodospadów ogrodowych. Poszczególne rodzaje mają przecież odmienne właściwości. Poszukując idealnego kamienia na kaskadę, należy celować w taki, który ma następujące cechy:

  • Odporność na erozję wodną – to warunek konieczny! Ponieważ woda będzie nieustannie przepływać po kamieniach, nie może on być podatny na szybkie niszczenie pod jej wpływem. Kamień, który szybko wymywa się w kontakcie z płynącą wodą, po kilku sezonach straci zarówno estetykę, jak i funkcjonalność, bo nurt przestanie płynąć tak, jak to początkowo zaplanowaliśmy.
  • Odpowiednie bryły – kamień na kaskadę lub wodospad powinien dać się układać jeden na drugim. Nie może mieć więc zupełnie nieregularnych kształtów. Można, oczywiście, zdecydować się na kamienie obrobione, o regularnych bryłach, to jednak pozbawi kaskadę uroku naturalności. Najlepiej sprawdzają się kamienie płaskie, bo z nich można tworzyć stabilne ścianki i efektowne schodki.
  • Nieregularne kształty – choć kamień idealny na kaskadę lub wodospad powinien być odrobinę regularny, prezentuje się znacznie lepiej, gdy nie jest zupełnie geometryczny. Nieco „wystrzępione” krawędzie, nieidealnie równe powierzchnie – te detale sprawiają, że efekt tchnie lekkością i jest zbliżony do tego, jak wyglądają naturalne formacje kamiennie towarzyszące spadkom wody.
  • Kolorystyka – kamień musi ubarwieniem trafiać w Twój gust lub wizję projektanta. Nawet najbardziej odporny na wodę i najlepiej wyprofilowany kamień może zrujnować efekt, jeśli nie będzie dopasowany kolorystycznie do otoczenia.

Łupek – najlepszy wybór na kaskady i wodospady

Te wszystkie wyżej wymienione cechy ma niepozorny łupek. Nie jest to jeden rodzaj kamienia, lecz ich grupa cechująca się specyficzną cechą – wysoką łupkowatością, która pozwala oddzielać od bryły fragmenty o kształtach idealnie nadających się do tworzenia formacji stanowiących podstawę wodnych atrakcji ogrodowych.

Łupki występują w bogatej kolorystyce – mówi specjalista z Kopalni Łupka Szarogłazowego Jenków. – Mogą być jednobarwne, wielobarwne, ziarniste czy żyłkowane. Są dostępne w różnych rozmiarach. Jeden fragment może ważyć od 20 do 100 kilogramów. Bogactwo wzorów, kształtów i wielkości daje ogromną swobodę. Można dać się ponieść fantazji.

Regulamin korzystania z serwisu