bateria łazienkowa retro

Armatura w stylu retro. Z jakimi materiałami zestawiać, jak pielęgnować?

Od przełomu stuleci towarzyszy nam moda na surowe, minimalistyczne, a nawet industrialne aranżacje. Jednak nie wszystkim odpowiada ten styl. W poszukiwaniu bardziej klasycznych i przytulnych stylizacji warto zwrócić uwagę na wiecznie aktualny styl retro. Charakterystyczne dla niego odcienie złota i mosiądzu, opływowe kształty i wizualnie miękkie wykończenia wciąż znajdują swoich koneserów.

Chcesz urządzić przytulne, ale jednocześnie eleganckie wnętrze domu lub mieszkania? Potrzebujesz dobrego planu. Wprowadzanie do pomieszczeń przypadkowych elementów wyposażenia nie jest dobrym pomysłem — nawet ujmujące rozmachem i różnorodnością wnętrza eklektyczne są efektem ciężkiej pracy, wykonanej zgodnie z przyjętym motywem przewodnim. W poniższym tekście skupimy się na wyposażeniu łazienek w stylu retro, a więc nawiązującym do przeszłości.

Łazienka retro, czyli jaka?

W łazienkach retro wyraźnie odczuwalny jest klimat sentymentu za najlepszymi tradycjami wyposażenia wnętrz, przy czym aranżacje mogą nawiązywać do bliższej lub bardziej odległej przeszłości. Każdy element wyposażenia takiej łazienki jest piękną ozdobą, ale żaden z nich nie zaburza funkcjonalności pomieszczenia. Najłatwiej jest wprowadzić styl retro do dużej łazienki, w której znajdzie się miejsce na wolnostojącą wannę, taboret wypoczynkowy i pokaźne lustro w bogato zdobionej ramie. Ograniczony metraż uniemożliwia ci stworzenie wytwornego salonu łazienkowego? Skoncentruj się na doborze odpowiedniej ceramiki, mebli, armatury i dodatków, uważnie dobieraj barwy i materiały.

Poszukując ceramiki sanitarnej, zwracaj uwagę na modele o subtelnych, opływowych kształtach. W łazience retro pięknie prezentują się umywalki przypominające starodawne balie, zamontowane na stylizowanych szafkach. Obok miski sedesowej warto zamontować bidet. Zamiast brodzika prysznicowego koniecznie wybierz choćby niedużą wannę. Jeśli chodzi o kolor sanitariatów i glazury, stawiaj na biel. Duże powierzchnie w łazience retro stanowią tło dla stylizowanych dodatków, przyciągających wzrok finezyjnymi kształtami i utrzymanymi w ciepłych barwach miedzi oraz złota – podpowiada nasza rozmówczyni z firmy Kuchinox.

Armatura łazienkowa i dodatki w stylu retro

Do łazienki w stylu retro wybierz baterie z oddzielnymi pokrętłami do wody zimnej i ciepłej. Krzyżowy kształt pokręteł jest bezpośrednim nawiązaniem do wyrobów starego typu. Istotny jest także sposób montażu (najlepszy efekt osiągniesz, stosując baterie mocowane do ściany) oraz rodzaj wykończenia armatury. W łazienkach stylizowanych wspaniale prezentują się krany mosiężne lub mosiądzowane. Do nich bez trudu dopasujesz rozmaite pozłacane dodatki, np. mydelniczki, wieszaki na ręczniki czy uchwyty na papier toaletowy. Za przykład niech posłużą produkty z serii STILO w kolorze mosiądzu, przy czym na szczególną uwagę zasługuje bateria natryskowa z piękną słuchawką. Pielęgnacja mosiężnej armatury nie jest trudna, wymaga jednak ostrożnego doboru preparatów czyszczących. Podczas sprzątania unikaj bardzo mocnych środków chemicznych i drapiących gąbek czy szczotek. Wybieraj produkty przeznaczone do czyszczenia danego typu powierzchni i używaj ich zgodnie z zaleceniami na opakowaniu.

Wybór klasycznych sanitariatów i armatury automatycznie wyklucza obecność jakichkolwiek plastikowych dodatków. Spójność aranżacji osiągniesz, wyłącznie korzystając z najlepszych jakościowo materiałów. W łazience retro sprawdzą się tradycyjne okładziny ceramiczne oraz drewniane meble. Wszystkie akcesoria łazienkowe, a więc pojemniki na kosmetyki itd., powinny być również wykonane z naturalnych materiałów. Wygodnym, a jednocześnie eleganckim rozwiązaniem będzie wykorzystanie w łazience ceramicznych kubeczków, metalowych puszek i szklanych flakoników.

Regulamin korzystania z serwisu