Aranżacja małej łazienki – ciekawe pomysły

Czasem w domu czy w mieszkaniu nie można sobie pozwolić na duże pomieszczenie w rodzaju pokoju kąpielowego i trzeba postawić na małą łazienkę. Ale czy to oznacza, że mniejsze pomieszczenie ma być mniej piękne i funkcjonalne? Absolutnie nie! Na rynku istnieje dziś wiele ciekawych rozwiązań, dzięki którym nawet niewielka łazienka stanie się tą wymarzoną.

Rozmieszczenie elementów wyposażenia to podstawa

Świadomość niewielkiego metrażu jest kluczowa, gdy w grę wchodzi rozmieszczenie ceramiki łazienkowej. Co powinno znaleźć się na wprost wejścia? Wanna (najlepiej asymetryczna, bo zajmuje mniej miejsca) lub umywalka. W tym pierwszym przypadku od razu można postawić na efektowną dekorację, na przykład w postaci dekoru lub profili dekoracyjnych między płytkami, bo będzie to widoczne od razu po wejściu do pomieszczenia.

Jeśli mieszkańcy preferują prysznic, to dobrze jest umieścić go w takim miejscu, by wejście do kabiny nie było na wprost drzwi do łazienki. Takie rozwiązanie wpływa zarówno na estetykę wnętrza, jak i na poziom intymności.

Ale ceramika sanitarna to nie wszystko. Trzeba też zadbać o sprzęt AGD. Jeśli pralka docelowo ma stać w łazience, to warto wybrać wąski model, dedykowany niewielkim pomieszczeniom. Na rynku są już dostępne takie warianty. Zastanów się również nad zabudowaniem pralki w szafce lub – jeśli jest taka możliwość – umieszczeniem jej pod blatem z umywalką. W ten sposób nie będzie dominować małej powierzchni.

Sprytne miejsca do przechowywania

Na małych przestrzeniach miejsca, w których można przechowywać niezbędne domowe przedmioty, to coś na wagę złota. Dlatego dobrze jest zadbać o to już na etapie planowania łazienki – tłumaczy ekspert z firmy IMEXtop32.

Świetnie sprawdzą się na przykład półki wkomponowane w przestrzenie, które zwykle są niewykorzystane, np. nad systemem sanitarnym. Idealnie, jeśli w małej łazience da się stworzyć szafki na wcisk, zgrabnie wkomponowane w gres lub kafelki – po zamknięciu, będą się „stapiać” ze ścianą.

Ciekawym rozwiązaniem w przypadku długich kabin (bez obudowy) jest również ukrycie półek na kosmetyki do mycia w ścianie bocznej, patrząc od prysznica. W ten sposób mydła i szampony nie są widoczne dla kogoś stojącego poza kabiną, co buduje wrażenie porządku.

Jakie kolory i wzory sprawdzają się w małych łazienkach?

Biel, szarości, beże – to wszystko jak najbardziej nadaje się do małej łazienki. Lepiej unikać krzykliwych wzorów i kolorów, a zamiast drobnych dekorów stawiać na te o większej powierzchni.

To samo dotyczy wykończenia ścian – podłużny i dość szeroki gres (np. 60 × 120 cm) sprawdzi się lepiej niż płytki o małej przekątnej, ponieważ optycznie powiększy łazienkę.

Jak wizualnie powiększyć małą łazienkę?

Trik z lustrami jest znany od stuleci. Im jest ich więcej, zwłaszcza w łazience, tym lepiej. Ale tak samo dobrze sprawdzają się wszelkiego typu lustrzane lub połyskujące i odbijające światło powierzchnie.

Oryginalnym i modnym rozwiązaniem w małej łazience jest zastosowanie sufitu podwieszanego z matowego pleksi, pod którym umieszcza się taśmy LED. To nietuzinkowy sposób na rozświetlenie i optyczne powiększenie małej łazienki.

Regulamin korzystania z serwisu