Różnica między pokojem hotelowym a apartamentem

Wyposażenie pokoju hotelowego zależne jest od ilości gwiazdek danego miejsca. Oprócz łóżka, szafy i prywatnej łazienki możemy mieć dostęp do telewizora, internetu wifi oraz innych hotelowych udogodnień, np. baru czy restauracji. Apartament od innych pomieszczeń noclegowych w wybranym hotelu powinien różnić się przede wszystkim wielkością przestrzenni. Składają się na niego sypialnia, salon, łazienka i aneks kuchenny.

Różne pokoje hotelowe

W ofertach hotelowych znajdziemy pokoje na wynajem dostosowane do określonej liczby osób, a także apartamenty. Różnice między nimi są znaczące, o czym goście nie zawsze wiedzą. Standardowy pokój zawiera łóżko, szafę, nocny stolik, lampkę nocną, lustro i łazienkę. Większa ilość gwiazdek zwiększa standard poprzez dodatkowe wyposażenie w postaci telewizora, czajnika czy innych sprzętów. Dodatkowo możemy znaleźć drobne udogodnienia, takie jak mydełka hotelowe, buteleczki z szamponami czy ręczniki. Najpopularniejsze są hotelowe pokoje jedno- i dwuosobowe. Pomieszczenia trzyosobowe i większe są rzadziej spotykane.

Liczba gwiazdek a standard pokoju hotelowego

Hotel posiadający jedną gwiazdkę będzie oferował skromne wyposażenie. Znajdziemy w nim łóżko i szafę, lecz łazienka może znajdować się poza pokojem. W przypadku dwóch gwiazdek możemy otrzymać udogodnienia w postaci śniadań czy telewizora w pokoju. Trzy gwiazdki oznaczają prywatną łazienkę, wyciszony pokój, klimatyzację, telewizor oraz codzienny serwis sprzątający. Ośrodek powinien zawierać własną restaurację oraz ewentualnie dodatkowe atrakcje, jak np. siłownię. Hotel z czterema gwiazdkami musi znajdować się w centrum. Dodatkowo możemy znaleźć w nim basen i bar. Pięć gwiazdek oznacza hotel o najwyższym standardzie, który ulokowany jest w atrakcyjnym miejscu i poza różnego rodzaju udogodnieniami, posiada nowoczesne zabezpieczenia.

Co to jest apartament?

Apartament to pojęcie, które w terminologii hotelowej często jest nadużywane. Od pokoju hotelowego różni się przede wszystkim wielkością przestrzeni. Dokładniej mówiąc, jest to dwupokojowe mieszkanie podzielone na salon i sypialnię. Znajdziemy w nim także prywatną łazienkę oraz aneks kuchenny, dlatego samodzielnie można przyrządzić posiłek i odpocząć niemal tak, jak w swoim domu. W porównaniu do pozostałych pokojów hotelowych apartament często wyróżnia się także luksusowym wystrojem. Pracownik hotelu „Dzikie Wino” w Wiewiórczynie mówi:

Jest to doskonała propozycja dla rodzin, par lub osób, które cenią sobie niezależność.

Regulamin korzystania z serwisu