weterynarz

Leczenie grzybicy u zwierząt domowych

Aby opracować plan leczenia grzybicy u zwierząt domowych, musimy wiedzieć, z czym mamy do czynienia. Grzybica najczęściej występuje na skórze (wtedy nazywana jest dermatofitozą) bądź o wiele rzadziej w narządach wewnętrznych. Za 90% przypadków grzybicy skóry u zwierząt odpowiada grzyb Microsporum canis. Jak zwierzę domowe zaraża się grzybicą? Jakie są jej objawy? Jak się ją diagnozuje i leczy? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule.

Jak dochodzi do zarażenia grzybicą? Objawy grzybicy u kota lub psa.

Zarodniki grzybów i same grzyby znajdują się dosłownie wszędzie – w kurzu, pyle, zabawkach, sierści, która wypadła oraz są przenoszone przez pchły czy muchy. Nie potrzebny jest więc bezpośredni kontakt z chorym zwierzęciem, aby się zarazić.

Jak podaje weterynarz z Przychodni Weterynaryjnej w Chorzowie:

grzybica dotyczy głównie młodych psów i kotów, mających mniej niż rok. Powinniśmy zwrócić uwagę na okrągłe łyse placki przypominające pierścień z czerwoną obwódką, grudkami i strupami na skórze zwierzęcia. Na skórze możemy znaleźć również łupież i szary nalot.

Zarażone zwierzę wcale nie musi się drapać! Najważniejsze są zmiany skórne.

Jak diagnozuje się grzybicę? Leczenie zwierząt domowych.

Grzybicę u psa czy kota leczymy w gabinecie weterynarii. Tylko weterynarz ma narzędzia pozwalające mu zdiagnozować chorobę, wiedzę na temat metod leczenia i potrzebnych procedur oraz dostęp do skutecznych leków.

Zwykle leczenie zewnętrzne nie wystarczy i należy je połączyć z leczeniem wewnętrznym. Na początku weterynarz goli zarażone miejsce oraz tereny je okalające. Jest to konieczne, ze względu na bytność grzybów w dalekiej okolicy od widocznych zmian. Czasem trzeba ogolić całego psa czy kota i nie należy się tego obawiać – jest to konieczne, aby kuracja była skuteczna, a włosy odrosną już na zdrowej skórze. Ogolone włosy należy spalić.

Podstawą leczenia są kąpiele i maści z lekami przeciwgrzybicznymi zawierającymi klotrimazol, mikonazol, enilkonazol lub terbinafinę. W razie potrzeby podaje się doustnie leki z itrakonazolem lub terbinafiną.

Leczenie trwa nawet do paru miesięcy, aż weterynarz za pomocą badania mikologicznego nie stwierdzi wyleczenia.

Co możemy zrobić jako właściciele zwierzęcia poza wizytami u weterynarza i podawaniem leków? Powinniśmy dokładnie posprzątać miejsca, gdzie przebywa zwierzę przez odkurzenie wszystkich powierzchni i dezynfekcję. Upierzmy również przedmioty, z którymi pies czy kot chory na grzybicę miał styczność, jak zabawki czy legowiska. Jeśli mamy inne zwierzęta w domu, one również powinny zostać poddane leczeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu