Jak powinien być urządzony dobry pokój hotelowy?

Pokój hotelowy to pomieszczenie mające zapewnić gościom nocleg i jednocześnie stworzyć namiastkę domu, musi być więc urządzony funkcjonalnie i jednocześnie przytulnie. Z drugiej strony ma zapewnić obsłudze szybkie przygotowanie pokoju do przekazania go następnemu gościowi. W niniejszym artykule postaramy się pokazać jak powinien być urządzony dobry pokój hotelowy.

Po pierwsze – wygląd

Powiedzenie mówi, że pierwsze wrażenie robi się tylko raz. Zasada ta sprawdza się także przy projektowaniu hotelowych pomieszczeń. Co to oznacza? – Pokoje powinny być zaprojektowane, wykończone i wyposażone tak, aby były spójne ze standardem i stylistyką wizualną placówki: tworzyć klimat, być czyste, schludne i o stonowanej, uniwersalnej estetyce. Dobrze, jeśli odwiedzający je gość po wejściu do pomieszczenia odniesie wrażenie wygody, przytulności oraz doświadczy dbałości ze strony personelu o wysoką jakość świadczonych usług – wyjaśnia ekspert z gdańskiego Hotelu Amber. – Dlatego podczas projektowania wybiera się subtelne kolory ścian, delikatnie z nimi kontrastujące wykończenie mebli oraz dodatków, ewentualnie dodając motyw przewodni placówki. Ważne jest, by dopasować wykończenie pokojów do grupy docelowej klienteli hotelu; takie podejście sprawi, że goście chętniej do niego powrócą – dodaje ekspert.

Po drugie – funkcjonalność dla gości

Pokoje hotelowe powinny pełnić swą podstawową funkcję, czyli zapewnić gościom spokojny nocleg. To ich funkcja pierwotna, jednak nie jedyna. Każde z pomieszczeń powinno również umożliwić gościom dzienny relaks, zapewnić przestrzeń do pracy (mogą jej potrzebować), posilenia się i zadbania o higienę osobistą. Rozmiar i standard pokojów hotelowych regulowany jest przepisami Ministerstwa Sportu i Turystyki (Dz.U. z 2011 r. nr 259 poz. 1553 z późn. zm.), które to przepisy ogólnie wskazują również, jakie podstawowe meble i wyposażenie powinny być dostępne gościom podczas pobytu. W jednoosobowym pokoju znajdziemy zwykle: łóżko, szafkę nocną, szafę na ubrania, stolik i krzesło, lustro, lampkę nocną i lampkę do pracy, zasłony, żaluzje lub rolety, radio (nierzadko też odbiornik TV), telefon, lodówkę, minibarek etc.

Z punktu widzenia gościa najważniejsza jest jednak funkcjonalność pokoju: najlepiej, by do wszystkich mebli i elementów wyposażenia mieć nieskrępowany lub przynajmniej ułatwiony dostęp, móc swobodnie przechować bagaże i rzeczy osobiste, mieć dostateczną ilość światła naturalnego i źródeł światła sztucznego czy możliwość skorzystania z telefonu. Gniazda teletechniczne i elektryczne powinny być umieszczone intuicyjnie i zapewnić łatwy dostęp. Pokój powinien gwarantować też odpowiednią ilość przestrzeni, dlatego najczęściej spotyka się pokoje o kształcie kwadratu lub prostokąta. Taki pokój łatwo jest również zaadaptować do potrzeb gościa, jeżeli zajdzie taka potrzeba.

Po trzecie – łatwość utrzymania

Dobry pokój hotelowy powinien być wreszcie tak urządzony, by personel mógł doprowadzić go w jak najkrótszym czasie do stanu ponownej używalności. Dlatego znajdujące się w nim meble i elementy wykończenia nie mogą być przypadkowe – meble, materace, pościel, dywany i dywaniki, ale także zasłony, tapety, telefon itp. musza być wykonane z materiałów o podwyższonej jakości i odporności na intensywne użytkowanie oraz wzmożone czyszczenie. Wszystkie mechanizmy powinny pracować bezawaryjnie, dać się bezpiecznie obsłużyć, a swą pracą – nie zakłócać gościom pobytu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu