google-site-verification: googledefc8dffffb14155.html
Kominek w salonie

Jak dopasować kominek do stylu wnętrza?

Kominek to element wystroju wnętrza, który może nadać pomieszczeniu domowego charakteru. Czyni je przytulniejszym i cieplejszym – nie tylko w przenośni, ale i dosłownie. Istnieje jednak kilka rodzajów kominków, które różnią się od siebie np. wyglądem i sposobem użytkowania. Każdy z nich będzie pasował do innego wnętrza. Jak zatem dobrze wybrać kominek?

Jakie są rodzaje kominków?

Kominki można podzielić, biorąc pod uwagę zasadę ich działania. Najpopularniejsze są modele z wkładem. W tym przypadku palenisko wykonuje się ze stali lub żeliwa, a całość jest odizolowana od reszty pomieszczenia ścianami lub szybami oraz drzwiczkami. Dzięki temu większość ciepła powstającego w procesie spalania jest przeznaczana na ogrzanie pokoju. Obecnie są produkowane również kominki ekologiczne, które mniej szkodzą środowisku niż tradycyjne modele. Oferuje je np. firma EasyKominki. Jeśli chcesz, aby kominek był wsparciem dla instalacji centralnego ogrzewania, to warto rozważyć wybór modelu z płaszczem wodnym.

Kolejnym rodzajem są kominki otwarte. Za ich pomocą nie da się otrzymać zbyt wiele ciepła, spełniają one głównie estetyczną funkcję. Do ich budowy używa się różnego rodzaju cegieł, a wykończyć je można takimi materiałami jak granit, marmur czy kafle ceramiczne – wszystko zależy od Twojej wizji aranżacji wystroju.

Kominek może być też wolnostojący. Jest to np. koza, która zajmuje mało miejsca i można się na nią zdecydować nawet po wybudowaniu domu. Wolnostojący może być również kominek elektryczny lub biokominek.

Kominek a wnętrze – jak dobrze wybrać?   

Jeśli chcesz, aby kominek służył głównie do ogrzewania domu, przed wyborem konkretnego modelu weź pod uwagę zwłaszcza ten aspekt. Jeśli ma on jednak pełnić funkcję jedynie dekoracyjną, to masz o wiele większe pole do popisu. A zatem, jakie kominki pasują do konkretnych stylów wystroju?

  • Aranżacja klasyczna. W tym przypadku dobrze sprawdzą się kominki zamknięte i otwarte wykończone marmurem lub granitem. Przywodzą one na myśl kominki, które były używane dawniej, ale jednocześnie są eleganckie.
  • Aranżacja rustykalna. Styl rustykalny polega na nawiązaniu do życia na wsi. Dlatego też kominki w tym stylu będą wykończone cegłą lub kamieniem. Nadadzą one pomieszczeniu przytulności i niepowtarzalnego klimatu.
  • Aranżacja industrialna. Założeniem tego stylu jest swego rodzaju surowość. Dlatego dobrze sprawdzą się tu kominki wbudowane wykończone kamieniem albo wolnostojące kozy.
  • Aranżacja nowoczesna. Tutaj sprawdzą się szczególnie kominki zabudowane wykończone marmurem, granitem lub innym kamieniem, a także urządzenia wolnostojące.

Wyżej wymienione style to tylko przykłady. Jeśli masz konkretną wizję wystroju Twojego salonu, koniecznie zapoznaj się z inspiracjami w internecie – to znacznie ułatwi Ci podjęcie decyzji. Niezależnie od wyboru, na pewno znajdziesz kominek odpowiadający Twoim potrzebom.

Regulamin korzystania z serwisu